Jaki dywan wybrać do jasnej podłogi (bielonej, kremowej, szarej), a jaki do ciemnej? Jakie kolory i wzory będą odpowiednie w zależności od tego, czy wnętrze urządzone jest w stylu skandynawskim, klasycznym, nowoczesnym lub vintage? Na te pytania odpowiadamy w artykule.
Z dywanem czy bez?
Wiele osób decyduje się na dywan w pomieszczeniu, by wytłumić odgłosy kroków, stworzyć przytulny klimat czy zapewnić sobie komfortowe uczucie podczas chodzenia boso. Warto jednak pamiętać, że współczesne, trójwarstwowe podłogi drewniane są w stanie zagwarantować każdy z wyżej wspomnianych elementów. Jednocześnie, w odróżnieniu od dywanów i wykładzin, są idealnym rozwiązaniem dla alergików.
Czy to znaczy, że dywan jest zbędnym elementem wystroju wnętrza? Wręcz przeciwnie. Warto sięgnąć po niego wtedy, gdy zależy nam na wyraźnym wydzieleniu stref we wnętrzu albo gdy mamy ochotę na szybką i nieinwazyjną zmianę kolorystyki, charakteru oraz stylu mieszkania.
Jak dobrać dywan do koloru drewnianej podłogi?
Podczas wizualnego dopasowywania dywanu do podłogi, należy uwzględnić nie tylko wzory czy barwy obu elementów, ale też ich odcienie, tony i temperaturę. Wbrew intuicji, dwie szarości wcale nie muszą do siebie pasować. Jeżeli jasność, nasycenie, odcienie i wrażenie ciepłoty lub chłodu kolorów diametralnie się od siebie różnią, możemy doświadczyć estetycznego zgrzytu. Jak uniknąć takiego efektu?
Jaki dywan do jasnej, bielonej podłogi?
Wśród podłóg określanych mianem „jasnych”, odnaleźć można zarówno egzemplarze bielone, kremowe, jak i popielate.
Przykładem wariantu bielonego jest zarówno dębowa podłoga Unique 1r Ivory & White z kolekcji Melody Collection, jak i model One_4Him z Jeans Collection. Z uwagi na neutralność obu podłóg, można dobrać do nich dywan o dowolnej barwie i wzorze. Ta decyzja powinna być jednak podyktowana stylem, charakterem oraz kolorystyką wnętrza.
W pomieszczeniach zaaranżowanych na nurt skandynawski pasować będą wełniane wykładziny w wersji pętelkowej w złamanych bielach i szarościach. W estetyce scandi boho bardzo dobrze odnajdzie się natomiast kremowy, bawełniany dywan z czarnym wzorem i frędzlami.
Z kolei w klasycznych mieszkaniach sprawdzi się kremowy, wełniany dywan o gładkim utkaniu, którego brzegi wykończone zostały eleganckim reliefem (wzorem odbitym w runie wykładziny).
W aranżacjach w stylu vintage czy eklektycznym, w których na ścianach dominuje biel, bardzo dobrze będzie wyglądał wzorzysty dywan w kolorze czerwonego wina (przede wszystkim ten wykonany z bawełny szenilowej).
A jakie rozwiązanie pasować będzie do współczesnych przestrzeni? Z uwagi na fakt, że w takich aranżacjach ważną rolę odgrywa kontrast, polecane są dywany gładkie, w ciemnych barwach – zarówno te z krótkim, jak i długim włosiem.
Jaki dywan do jasnokremowej podłogi?
Modelami kremowych posadzek, czyli takich, w których dominuje pastelowy żółty, są np. Happiness z kolekcji NoLimits Collection czy Two_4Him z Jeans Collection.
Do podłóg w tym odcieniu pasować będzie dywan w ciepłych odcieniu brązu np. kasztanowym lub rudym. Takie zestawienie kolorystyczne, w zależności od doboru mebli i dodatków, wpisze się zarówno w styl klasyczny, rustykalny, jak i nowoczesny.
Kolor kremowy bardzo dobrze komponuje się także z głębokimi, ciemnymi zieleniami i granatami, które są niezwykle modnym rozwiązaniem we współczesnych przestrzeniach.
Do desek podłogowych w kolorze kremowym pasują również dywany w jasnym odcieniu różu. W tak wykończonym wnętrzu można stworzyć aranżację zarówno w stylu paryskim, shabby chic, jak i glamour.
Jaki dywan do jasnej, szarej podłogi?
A jaki dywan do szarej podłogi w jasnym odcieniu będzie najbardziej odpowiedni? Do posadzek w ciepłych tonacjach szarości (np. Six_4Her czy Six_4Him z kolekcji Jeans Collection), pasować będą dywany z żółtymi, pomarańczowymi i czerwonymi pigmentami. Przykładem może być wykładzina w odcieniu taupe lub popielatym, która odnajdzie się we wnętrzach skandynawskich oraz współczesnych.
Z kolei do podłóg w chłodnym odcieniu szarości rekomendowany jest dywan w kolorze zielonym, turkusowym, liliowym, miętowym oraz różowym.
Jaki dywan do ciemnej podłogi
Do najpopularniejszych ciemnych podłóg należą te w odcieniu czarnego hebanu czy gorzkiej czekolady (np. model Średniowieczny Zamek 1R z kolekcji ręcznie postarzanych podłóg drewnianych Timeless Collection). Z taką podłogą pięknie komponują się dywany w rozbielonej lub kontrastującej z drewnem kolorystyce.
Jasny dywan na ciemnej podłodze pozwoli na wyraźne wydzielenie stref. Takie rozwiązanie rekomendowane jest przede wszystkim w przypadku dużych, otwartych pomieszczeń, które pełnią kilka funkcji jednocześnie. Dzięki białemu, popielatemu lub kremowemu dywanowi wizualnie wyodrębnimy np. kącik wypoczynkowy czy jadalniany.
Warto przy tym zaznaczyć, że jasnoszary, wełniany dywan położony na ciemną podłogę pasować będzie do skandynawskich wnętrz. W stylizacjach paryskich odnajdą się natomiast modele z szaro-niebieskimi przejściami tonalnymi. Z kolei zestawienie ciemna podłoga – jasny, wzorzysty dywan z bawełny pasuje do wnętrz klasycznych i dworkowych.Miłośnicy żywych barw nie muszą jednak rezygnować z wykładzin w mocnych, kontrastujących z posadzką kolorach. Do podłóg w ciemnym, ciepłym brązie z wyraźnymi czerwonymi pigmentami (np. model Anioły I Demony 1R) pasować będzie zielony dywan. Z kolei do desek w naturalnych, żółtych lub pomarańczowych tonach, takich jak Five_4Her warto dobrać egzemplarz w odcieniach koloru niebieskiego.