Kiedy lepszym wyborem będą listwy drewniane, a kiedy listwy wykonane z MDF? Czy kolor listew powinien być dopasowany do podłogi czy do ścian? Jak dobrać rozmiar i kształt listew do stylu aranżacyjnego? Na te pytania odpowiadamy w artykule.
Listwy drewniane czy z MDF?
Listwy przypodłogowe wykonywane są z kilku rodzajów materiałów: drewna, MDF, PCV, polistyrenu i metalu (najczęściej aluminium lub stali). Z podłogami drewnianymi najlepiej komponują się listwy drewniane lub listwy MDF. Które z nich wybrać?
Jeśli listwa ma być w kolorze zbliżonym do podłogi, to oczywiście najlepszym wyborem będzie listwa drewniana. Baltic Wood oferuje trzy rodzaje listew drewnianych, które można perfekcyjnie dopasować do odcienia i wykończenia podłogi. Są to:
- listwy drewniane SU60L dostępne w czterech najpopularniejszych odcieniach podłóg;
- listwy dębowe SP60L dostępne aż w kilkunastu odcieniach odpowiadających kolorystyce podłóg z kolekcji NoLimits Collection, Melody Collection oraz Jeans Collection;
- listwy drewniane Timeless wykończone w taki sposób, by idealnie pasowały do ręcznie postarzanych podłóg z kolekcji Timeless Collection.
Białe listwy podłogowe najczęściej wykonywane są z MDF. Listwy w tym kolorze zyskały w ostatnich latach ogromną popularność. Ich zaletą jest to, że można je pomalować na dowolny kolor, np. taki sam jak kolor ścian. Wybierając listwy MDF koniecznie trzeba sięgnąć po produkty wysokiej jakości. Zdarza się bowiem, że podczas przycinania płyty MDF powstają poszarpane krawędzie, co skutkuje bardzo nieestetycznym wyglądem i niedopasowaniem listew. Dlatego lepiej skorzystać z oferty uznanego producenta.
Jak dobrać listwy przypodłogowe? Kolorystyka
Osoby aranżujące wnętrze często pytają o to, czy listwę należy dobrać kolorystycznie do podłogi czy do ściany. Decyzja zależy od efektu, który ma zostać osiągnięty. Zestawienie podłogi i listwy w tym samym odcieniu jest niezwykle eleganckie i nawiązuje do klasycznych aranżacji. Ponadto ma jedną bardzo ważną zaletę – optycznie powiększa pomieszczenie.
Jeśli takie rozwiązanie wydaje się zbyt zachowawcze, to kolorystykę listew można dopasować do stolarki wewnętrznej, czyli ram drzwiowych, ram okiennych, a nawet mebli. To zestawienie jest świetnym pomysłem, gdy istnieje problem z dopasowaniem odcieni listew i podłogi. Pozwala osiągnąć elegancki efekt, ale nieco bardziej oryginalny niż w przypadku komponowania listew z podłogą.
W ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się również białe listwy przypodłogowe, które stanowią idealne połączenie z białą ścianą. Choć to zestawienie może wydawać się nowoczesne, to jednak posiada bardzo długą historię. Właśnie w takich sposób aranżowano pomieszczenia pałacowe i dworki.
Nowością jest natomiast stosowanie białej listwy do kolorowych ścian. To dosyć rewolucyjne podejście, ponieważ kolor listew nie jest dobierany ani do podłogi, ani do ścian i kontrastuje z oboma tymi elementami. Takie zestawienie pozwala nadać wnętrzu nowoczesny charakter i bardzo dobrze sprawdza się w aranżacjach minimalistycznych.
Bezpieczniejszym pomysłem jest pomalowanie listwy na kolor identyczny lub bardzo zbliżony do koloru ścian. To rozwiązanie subtelne (listwy niemal “wtapiają się w ścianę”), które warto polecić w dwóch przypadkach. Po pierwsze – listwy w kolorze ściany nie obniżają optycznie pomieszczenia, więc rekomendowane są do wnętrz z niskimi stropami, a po drugie – są świetnym wyborem, gdy istnieje problem ze znalezieniem listew w kolorze zbliżonym do podłogi lub stolarki wewnętrznej.
Rozmiary i kształty listew przypodłogowych
Jak dobrać listwy przypodłogowe do wysokości pomieszczenia? Standardowe listwy mają ok. 6 cm wysokości i pasują do większości pomieszczeń mieszkalnych. Jeśli strop jest jednak bardzo wysoki (powyżej 280 cm), to warto zamontować listwy o wysokości ok. 10 cm. A co w przypadku, gdy pomieszczenie jest uznawane za niskie? Wybór listew, które mają wysokość mniejszą niż 6 cm nie zawsze jest polecany. Często lepszym rozwiązaniem jest optyczne “wtopienie” listew w ścianę, czyli pomalowanie ich na ten sam kolor.
Ostatnią kwestią, którą należy poruszyć, jest kształt listew. Jakie listwy przypodłogowe wybrać, by dobrze harmonizowały ze stylem aranżacyjnym? Listwy w klasycznym kształcie (lekko zwężające się ku górze) będą odpowiednie do każdego stylu. Jeśli wnętrze ma zyskać bardziej nowoczesny charakter, to można zamontować listwy cokołowe, posiadające taką samą szerokość na całej wysokości.
Listwy w bardziej fantazyjnych kształtach, z elementami zdobionymi, polecane są do aranżacji w stylu retro lub prowansalskiej. Będą także dobrym wyborem do wysokich pomieszczeń urządzanych w duchu pałacowym.
Przeczytaj też, jak dobrać drzwi do podłogi drewnianej.