Aranżacja wnętrza z użyciem drewna bywa dużym wyzwaniem – im więcej kolorów, faktur i gatunków, tym trudniejsze może być dopasowanie do siebie poszczególnych elementów. Jak łączyć kolory i rodzaje drewna, by tworzyły spójną kompozycję?
Połączenie ton w ton
Pierwszym rodzajem kompozycji jest aranżacja ton w ton. To bardzo modny kierunek, który zapoczątkowali projektanci na pokazach mody. Obecnie pojawia się on również w innych dziedzinach, m.in. aranżacji wnętrz. Jak łączyć kolory drewna w zgodzie z zasadą ton w ton? Najlepsze dopasowanie to takie w zbliżonych, ale nie identycznych barwach i odcieniach, np. beż z brązem, jasnoszary z grafitowym. Bezpieczne zestawienia to:
- Drewniana podłoga pokryta jasną bejcą oraz meble i dodatki w jasnej tonacji, ale ciemniejszym odcieniu.
- Drewniana podłoga pokryta transparentnym olejem w połączeniu z meblami w kolorze naturalnego drewna.
- Ciemna – grafitowa lub ciemnobrązowa – drewniana podłoga, dla której kontrapunktem będą meble w średnio intensywnym kolorze, a drobne dodatki i tekstylia w najjaśniejszej, naturalnej barwie.
Połączenie różnych odcieni brązu, szarości lub beżu w jednym pomieszczeniu wprowadzi harmonię, ład i porządek.
Połączenie kontrastujące
Innym sposobem na to, jak łączyć kolory drewna, jest kontrast. Jak w jednym pomieszczeniu zaaranżować kilka drewnianych elementów w kontrastującej barwie?
- Jasna, bejcowana podłoga to doskonała baza do urządzenia wnętrza z ciemnymi meblami i akcesoriami.
- Ciemna podłoga dobrze współgra z jasnymi meblami i dodatkami.
- Podłoga pokryta transparentnym olejem, w naturalnej barwie drewna będzie kontrastować z meblami i dodatkami w dwóch różnych barwach. Mogą to być np. krzesła w niebieskim i żółtym kolorze w jadalni, niebieskie poduszki i pomarańczowa narzuta na łóżko w sypialni lub malinowa kanapa z niebieskoszarymi dodatkami w pokoju nastolatki.
Łączenie sortów drewna
Podłogi dębowe z kolekcji Baltic Wood występują w różnych sortach. Począwszy od podłóg o bardzo jednolitym deseniu do podłóg rustykalnych z mocno zaakcentowanymi sękami i dużą ilością bielu. Pozostałe drewniane elementy wnętrza, np. meble lub belki również występują w określonych sortach.
By wnętrze zyskało nowoczesny charakter, warto wybrać meble o jak najbardziej jednolitym deseniu i połączyć je z podłogą z serii Elegance oraz Classic lub ręcznie postarzaną z kolekcji Timeless.
Jeśli wnętrze ma być urządzone w stylu wiejskim lub rustykalnym, to efekt ten można osiągnąć poprzez zestawienie podłogi i mebli wykonanych z drewna z wyraźnie zaznaczonymi słojami. Niekoniecznie wszystkie meble muszą występować w naturalnym kolorze drewna, część z nich może być pokryta białą farbą.