Jedno z najczęstszych pytań podczas planowania zakupu podłogi drewnianej brzmi: deska warstwowa czy lita? Czym różnią się te dwa typy desek? Jakie posiadają zalety i wady? Na te pytania odpowiadamy w artykule.
Budowa deski warstwowej
Deski lite wykonane są z jednego kawałka szlachetnego drewna krajowego, np. dębu czy jesionu lub egzotycznego, np. merbau, jatoba, teak. Z kolei deski warstwowe składają się z dwóch lub trzech warstw.
Pierwszą z nich stanowi szlachetne drewno, najczęściej dąb, jesion lub gatunek egzotyczny. W podłogach Baltic Wood warstwa ta wynosi od 2,7 do 6,6 mm. Kolejną warstwą są listwy świerkowe ułożone poprzecznie, dzięki czemu podłoga nabiera większej elastyczności. Ostatnia warstwa składa się z jednolitej łuczki świerkowej, która jest stosowana w celu usztywnienia i ustabilizowania konstrukcji.
Deska warstwowa czy lita? Czy grubość warstwy drewna szlachetnego ma znaczenie?
Osoby zastanawiające się nad tym, czy wybrać deskę litą czy warstwową, często kierują się grubością warstwy drewna szlachetnego. Skoro w desce litej grubość ta jest większa, to czy podłoga będzie bardziej trwała i wytrzymała? Czy będzie można częściej przeprowadzać kompleksową renowację takiej podłogi?
Trwałość podłogi litej i warstwowej jest porównywalna i każdą z nich można kilkakrotnie cyklinować. Na żywotność desek wpływa nie tylko grubość warstwy drewna szlachetnego, ale przede wszystkim sposób jego wykończenia. Podłogi Baltic Wood są siedmiokrotnie pokrywane lakierem lub dwukrotnie olejowane, dzięki czemu charakteryzują się wysoką wytrzymałością. O trwałości podłóg Baltic Wood świadczy gwarancja, która udzielana jest aż na 30 lat.
Praca drewna pod wpływem wilgoci
Główną wadą desek litych jest ich podatność na zwężenia lub rozprężenia. Jeśli wilgotność w pomieszczeniu spada, czyli np. w trakcie sezonu grzewczego, to drewno oddaje zgromadzoną wodę i w ten sposób deska może ulec skurczeniu o 1-2 mm. W efekcie powstają nieestetyczne szpary.
Z kolei, gdy wilgotność znacznie wzrasta to drewno pochłania wodę i ulega poszerzeniu, co może prowadzić do “wypaczenia się” desek, czyli łódkowania. Ta praca drewna jest naturalna, ale by ją ograniczyć, stworzona została deska warstwowa. Jej budowa w znacznym stopniu niweluje zakres pracy drewna pod wpływem wilgoci, ponieważ włókna ułożone są warstwowo w różnych kierunkach.
Zarówno w przypadku podłogi litej jak i warstwowej, w pomieszczeniu powinna panować określona wilgotność (45-60%), ale warunków tych szczególnie rygorystycznie należy przestrzegać, gdy zamontowane zostały deski lite.
Deski drewniane na ogrzewanie podłogowe
Osoby, które chcą zamontować ogrzewanie podłogowe, nie muszą rozstrzygać, jaki rodzaj podłogi drewnianej wybrać, ponieważ tylko deski warstwowe są rekomendowane do tego typu instalacji. Podłogi dębowe i jesionowe Baltic Wood sa przystosowane do instalacji zarówno na ogrzewaniu podłogowym elektrycznym jak i wodnym. Szczegółowe informacje o sposobie i warunkach montażu znajdują się w artykule Podłogi trójwarstwowe Baltic Wood a ogrzewanie podłogowe.
Przewaga desek warstwowych nad litymi
Główną zaletą desek warstwowych jest mniejsza podatność na odkształcenia pod wpływem wilgoci, czyli lepsze reagowanie na zmiany warunków. Warto podkreślić, że nie zawsze można mieć wpływ na poziom wilgotności w pomieszczeniu, dlatego podłogi warstwowe są bezpieczniejszym wyborem. Możliwość montażu na ogrzewaniu podłogowym to kolejna przewaga podłóg warstwowych nad litymi.
Deski lite mogą natomiast posiadać dłuższą żywotność niż deski warstwowe. Przyjmując, że zamontowana została dobrej jakości podłoga drewniana i jest ona odpowiednio pielęgnowana, to będzie wymagała cyklinowania co ok. 30 lat. Deska warstwowa średnio może być cyklinowana 3-4 razy, więc jej żywotność wyniesie min. 90 lat. Wiele zależy jednak od producenta i konkretnej kolekcji, np. deski warstwowe z kolekcji NoLimits Collection Baltic Wood mogą być odnawiane nawet 9-krotnie.