Estetyka eko zrodziła się w dużych miastach, z tęsknoty za naturą. Wnętrza w stylu ekologicznym to również naturalna kontynuacja trendu eko, w którym kluczowa jest świadoma konsumpcja i dbałość o środowisko naturalne. Jak zaaranżować mieszkanie w stylu eko? Po jakie kolory i materiały sięgnąć? Jak dobrać podłogi, meble i dodatki, aby całość wpisała się w ten nurt? Podpowiadamy w artykule.
Wnętrza w stylu eko – charakterystyka
Pomieszczenia zaaranżowane w tej estetyce cechują się minimalistyczną formą i nawiązaniem do natury, dzięki czemu sprzyjają relaksowi. Styl ekologiczny to także dbałość o środowisko naturalne i minimalizacja destrukcyjnego wpływu produktów na ekosystem. Nie bez znaczenia jest więc jakość wykorzystanych surowców i ich wpływ na środowisko podczas całego cyklu ich życia. Po jakie materiały i barwy sięgnąć, aby uzyskać pożądany efekt?
Paleta kolorów w stylu ekologicznym
Styl ekologiczny wnętrza to kolorystyczna harmonia. W takich aranżacjach warto więc stosować się do klasycznej zasady „trzech barw”. W tej regule wykorzystuje się neutralny ton podstawowy, zajmujący do 80% całkowitej powierzchni pomieszczenia, oraz bardziej zdecydowany kolor towarzyszący (20%) i wyraźnie akcentujący (10%).
Ponieważ podstawą wnętrz w stylu eko są neutralne i wyciszające barwy, w takich przestrzeniach najczęściej bazę stanowi biel, beż i szarości. Rolę kolorystycznych akcentów odgrywają natomiast zielenie (np. oliwkowy), pomarańcze i barwy żółte (np. ochra, terakota) oraz rozmaite odcienie drewna.
Materiały w stylu eko
W tej estetyce ważne jest wykorzystanie naturalnych oraz biodegradowalnych surowców przyjaznych środowisku. Na ocenę materiałów wpływa cały cykl ich życia – od wydobycia, produkcji, transportu, po utylizację. Nie dziwi więc fakt, że we wnętrzach w stylu eko kluczową rolę odgrywa drewno. W przypadku polskich aranżacji, ekologicznym rozwiązaniem będą rodzime gatunki drzew – w odróżnieniu od egzotycznego drewna, nie wymagają dalekiego transportu. Niezwykle ważny jest także proces produkcji, o czym można przeczytać w tekście pt. Ekologiczny Baltic Wood, czyli jak dbamy o ochronę środowiska.
Do eko surowców zaliczyć należy również bawełnę, wełnę, len, rattan, jutę, bambus oraz korek. Dwa ostatnie są szczególnie polecane z uwagi na to, że szybko rosną, a tym samym są szybko odnawialne.
Styl eko we wnętrzach – wykończenie i wyposażenie
Jak wykończyć podłogi i ściany oraz jakich mebli i dodatków użyć, aby stworzyć przestrzeń w nurcie ekologicznym?
Meble i dodatki w eko stylu
We wnętrzach w stylu ekologicznym dominować powinny drewniane meble i zabudowy o prostym designie. W ten trend wpiszą się także pieńki (w roli stolika kawowego czy siedziska) oraz plastry drewna (podstawki pod ceramikę, ścienne dekoracje, zagłówek łóżka). W eko salonie czy sypialni często pojawia się również rattanowy fotel, wiklinowy kosz oraz lniane zasłony.
Z kolei na stworzenia odpowiedniego klimatu w kuchni pozwoli minimalistyczna drewniana zabudowa z kamiennym blatem. W przypadku aneksów z wyspą kuchenną rekomendowane są hokery z drewna lub te z korkowym siedziskiem. Uzupełnieniem całości będą bambusowe rolety, gliniane donice wypełnione świeżymi ziołami oraz oświetlenie z rattanowym abażurem.
Ponieważ styl ekologiczny niesie ze sobą świadomą konsumpcję, w eko wnętrzach wykorzystuje się również potencjał już wyprodukowanych przedmiotów. W takich aranżacjach warto wprowadzić meble używane lub te z recyklingu czy upcyklingu (np. regały i siedziska z palet).
Styl eko a ściany
Ekologicznym hitem aranżacyjnym ostatnich sezonów są „zielone ściany”, czyli roślinne kompozycje wypełniające przestrzeń od ziemi po sam sufit. Te wertykalne ogrody nie tylko pięknie wyglądają, ale i poprawiają jakość powietrza we wnętrzu. Pozytywnie wpływają również na samopoczucie oraz wydajność pracy.
Ściennym materiałem, wykorzystywanym we wnętrzach w stylu eko, jest także korek. Ten ekologiczny surowiec może pojawić się w roli ściany akcentującej – w salonie czy sypialni tuż za łóżkiem. Bardzo dobrze sprawdza się również w domowych biurach oraz kuchniach, jako estetyczny i praktyczny sposób na gromadzenie notatek czy przepisów.
We wnętrzach w stylu eko często spotykanym rozwiązaniem aranżacyjnym są także deski na ścianie. Do stworzenia takiej konstrukcji wykorzystać można zarówno drewno z odzysku, jak i trójwarstwowe deski podłogowe. Więcej na temat tego rozwiązania znajduje się w artykule pt. Deski drewniane na ścianie – gorący trend w aranżacji.
Podłogi w stylu eko
Wnętrza urządzone w stylu ekologicznym nieodzownie kojarzą się z drewnianymi podłogami. Warto jednak pamiętać, że nie każde deski podłogowe pasować będą do eko salonu czy sypialni. W takich przestrzeniach warto postawić na modele wykonane z rodzimych gatunków drzew, np. jesionu czy dębu.
Nie bez znaczenia jest także rysunek podłogi. W przestrzeniach w stylu eko polecane są deski o wzorze jednorzędowym, ponieważ ich prostota wpisuje się w minimalistyczny klimat takich aranżacji.
W tym nurcie ważną rolę odgrywa również wykończenie podłóg. Mowa o wyraźnie podkreślonej strukturze drewna (np. za pomocą ręcznego szczotkowania) oraz o ekologicznych środkach impregnujących (np. olej ECO).
Jesionowymi posadzkami spełniającymi wyżej wspomniane założenia są dwa modele pochodzące z Melody Collection: Swing Jazz oraz Soul Jazz. Z kolei dębową podłogą o takiej charakterystyce jest m.in. Królewski Pierścień 1R z serii artystycznie postarzanych podłóg dębowych Timeless Collection.
Propozycje wpisujące się w estetykę eko znajdują się także w kolekcji NoLimits Collection. Przykładem ultrawytrzymałych dębowych podłóg o wzorze deski jednorzędowej jest np. Happiness, Sense czy Inspiration.
Podłoga drewniana Dąb Cream&Cream 1R z kolekcji No Limits Podłoga drewniana Dąb Classic 1R lakier mat z kolekcji Melody Podłoga drewniana Inspiration z kolekcji NoLimits
Z kolei w kolekcji Jeans Collection przykładem podłóg o wzorze deski jednorzędowej są modele: One_4Him, Four_4Him czy Six_4Him.
Podłoga drewniana Dąb Cottage 1R Frosty & Frosty Podłoga Drewniana Four_4Him z kolekcji Dąb Villa 1R Podłoga drewniana Six 4Him z kolekcji Jeans