Jakimi parametrami powinna odznaczać się dobra deska trójwarstwowa? Jaka deska podłogowa będzie najlepsza do wysokiego pomieszczenia, a jaka do małego czy ciemnego wnętrza? Jaki kolor i wzór deski warstwowej będzie najbardziej odpowiedni do konkretnej aranżacji? Na te pytania odpowiadamy w artykule.
Jak ocenić jakość desek podłogowych?
Jakie kryteria decydują o jakości warstwowych podłóg drewnianych? Do najważniejszych z nich należą gatunek drzewa, z jakiego wykonana jest podłoga oraz grubość zewnętrznej warstwy drewna. Nie bez znaczenia jest również sposób wykończenia desek.
Rodzaj drewna
Polskie gatunki drzew, które charakteryzują się największą twardością, a tym samym dużą odpornością na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, to dąb oraz jesion. Deski z wierzchnią warstwą drewna dębowego lub jesionowego uważane są więc za najlepszy wybór, nie tylko z uwagi na swoją trwałość, ale także na atrakcyjny wygląd.
Grubość szlachetnej warstwy drewna
Na długowieczność deski oraz możliwość jej wielokrotnej renowacji wpływa grubość szlachetnej warstwy drewna. Mowa o ostatniej, najbardziej zewnętrznej części podłóg warstwowych. Im ten parametr jest wyższy, tym częściej można odnawiać podłogę. Najlepszą deską trójwarstwową według tego kryterium będzie więc ta, która ma najgrubszą warstwę szlachetnego drewna.
W ofercie Baltic Wood odnaleźć można modele podłóg z wyjątkowo grubą warstwą drewna dębowego, wynoszącą aż 6,6 mm. Mowa o propozycjach z NoLimits Collection, które można poddawać renowacji aż 9-krotnie. Z kolei podłogi z kolekcji Timeless Collection lub Melody Collection posiadają warstwę wierzchnią o grubości 3,5 mm, co pozwala na trzykrotną renowację.
Wykończenie deski
Żywotność oraz estetyka drewnianych podłóg uzależniona jest również od sposobu ich wykończenia. Znaczenie ma zarówno rodzaj i jakość wykorzystanego preparatu, jak i ilość warstw oraz sposób ich nakładania. Do polecanych technik wykańczania drewna zaliczyć można m.in. ręczne wcieranie wysokiej jakości oleju. Podłogami uszlachetnionymi i zabezpieczonymi w ten sposób, są modele z kolekcji artystycznie postarzanych podłóg drewnianych Timeless Collection.
Trwałość nawierzchni uzyskać można również poprzez lakierowanie drewna. Do lakierowania podłóg Baltic Wood wykorzystywane są wyłącznie środki ekologiczne, hipoalergiczne i bezpieczne dla zdrowia. Ponadto deski pokrywane są aż siedmiokrotnie fabrycznie utwardzanym lakierem, co wyraźnie wpływa na ich trwałość.
Jaka deska na podłogę najlepsza pod względem aranżacyjnym
Rozważając zakup najlepszych desek trójwarstwowych, należy wziąć pod uwagę nie tylko ich trwałość, ale również dopasowanie do wnętrza. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto uwzględnić kształt, rozkład, nasłonecznienie, kolorystykę oraz wysokość pomieszczenia.
Najlepsza deska podłogowa do niewielkich i wąskich pomieszczeń powinna być szeroka, stosunkowo długa i ułożona we wzór jednorzędowy. Dzięki takim parametrom wpływamy na optyczne powiększenia wnętrza. Wzmocnimy ten efekt wybierając podłogi w jasnym kolorze, takie jak np. model Sensation czy Happiness.
Warto zwrócić uwagę również na fakturę i wykończenie podłogi. Do ciasnych lub ciemnych pomieszczeń polecane są deski pokryte preparatami w półmacie, ponieważ satynowe wykończenie pozwoli rozświetlić przestrzeń. Ten temat poruszany był również w artykule: Jak optycznie powiększyć mieszkanie? Kolor i ułożenie drewnianej podłogi.
Z kolei do dużych i wysokich przestrzeni, którym brak jest przytulności, warto wybrać deski w miodowym, ciemnobrązowym lub hebanowym kolorze. W takich wnętrzach o klimatyczność i prawidłowe proporcje zadba także ciekawy wzór, np. klasycznej jodełki (model Adrenaline) oraz szerokie listwy przypodłogowe.
Wybierając drewnianą podłogę, warto zwrócić uwagę również na kolorystykę wnętrza. Harmonizującą całość uzyskać można poprzez zestawienie beżowych, żółtych, pomarańczowych lub zielonych ścian z ciepłymi odcieniami drewna (np. czekoladowym, kasztanowym). Z kolei najlepszymi deskami podłogowymi w przypadku szarych, fioletowych czy niebieskich pomieszczeń, będą te w zimnych tonacjach (np. kości słoniowej, porcelany, taupe). Więcej na temat dobierania podłogi do koloru ścian i mebli przeczytać można we wpisie Brązowa podłoga – czekoladowa, z dodatkiem szarości czy w odcieniach rudych?