Przed przystąpieniem do prac remontowych często zastanawiamy się, jak optycznie powiększyć salon, sypialnię czy kuchnię. Na szczęście istnieje kilka metod, za pomocą których wprowadzimy do niewielkich wnętrz poczucie przestrzeni. Tym razem skupiamy się na tym, jaki wybrać kolor, wykończenie i wzór podłogi drewnianej oraz jak ułożyć deski.
Podstawowe sposoby na optyczne powiększenie mieszkania
Jedną z najbardziej znanych technik jest wykorzystanie jasnej kolorystyki oraz rezygnacja z zasłon/firan – Skandynawowie od dziesięcioleci stosują w swoich domach oba rozwiązania.
Skuteczną metodą na optyczne powiększenie pokoju jest również wprowadzenie do niego dużych, lustrzanych powierzchni oraz rezygnacja z ciężkich i masywnych mebli na rzecz lekkiego wyposażenia wnętrz.
Pamiętajmy jednak, że podłoga w małym mieszkaniu również odgrywa ogromną rolę. Jej kolor, układ i rozmiar poszczególnych elementów może wizualnie dodać lub zabrać nawet kilka metrów kwadratowych!
Kolor podłogi
Niezawodnym sposobem na optyczne powiększenie mieszkania jest wykorzystanie powierzchni w jasnej kolorystyce. Białe, kremowe czy popielate podłogi odbijają światło w większym stopniu niż ciemne posadzki. Konsekwencją tego jest wywołanie wrażenia wzrokowego, dzięki któremu pomieszczenia wydają się lepiej oświetlone oraz bardziej przestronne.
Aby osiągnąć wspomniany efekt, warto przyjrzeć się ofercie bielonych, drewnianych podłóg Baltic Wood. Trójwarstwowe deski w takiej kolorystyce odnaleźć można między innymi w NoLimits Collection. Jedną z propozycji z tej kolekcji jest dębowa podłoga Sensation, która wykończona została białym olejem ECO. Jasne, drewniane powierzchnie pojawiają się również w Melody Collection. Przykładem podłogi z tego zestawienia jest ta o nazwie Dąb Unique 1r.
Z kolei osobom preferującym odcienie szarości, polecamy dębową, trójwarstwową podłogę Wisdom. Jej powierzchnia wykończona została porcelanowym, szczotkowanym olejem ECO, dzięki któremu drewno przybrało wyszukane, subtelne barwy.
W ofercie Baltic Wood znajdzie się także coś dla fanów beżowych tonacji. Mowa o drewnianej podłodze TWO_4HIM z kolekcji Jeans Collection. Nawierzchnia deski wykończona została kremową bejcą, a jej wgłębienia wypełnione zostały preparatem w odcieniu kości słoniowej.
Pamiętajmy jednak, że znaczenie ma nie tylko kolor posadzki, ale także listew przypodłogowych. W przypadku pomieszczeń o niewielkim metrażu, w dodatku niewysokich, warto zdecydować się na cokoły zbliżone odcieniem do ścian.
Faktura i wykończenie podłogi
A jak optycznie powiększyć mieszkanie za sprawą struktury i stopnia połysku powierzchni? Jeżeli zależy nam na wprowadzeniu do wnętrza poczucia przestrzeni, ale jednocześnie na stworzeniu w nim przytulnej i bezpretensjonalnej atmosfery, warto zdecydować się na drewniane podłogi w półmacie. Ich satynowe wykończenie pozwala zachować balans pomiędzy naturalnym wyglądem deski a delikatnym rozświetleniem pomieszczenia.
Wzór podłogi
Na optyczne powiększenie pokoju, kuchni czy łazienki wpływa również kształt poszczególnych elementów posadzki oraz schemat ich ułożenia względem siebie. W przypadku niewielkich pomieszczeń wskazana jest rezygnacja z drobnych, gęsto utkanych kompozycji na rzecz dużych, jednolitych powierzchni.
Decydując się na podłogi drewniane, warto więc wybrać wzór deski jednorzędowej, dzięki której wizualnie wydłużymy i/lub poszerzymy wnętrze. Propozycją wpisującą się w te założenia jest m.in. jesionowa podłoga Swing Jazz, która wykończona została białym olejem ECO.
Układ podłogi
Warto wziąć pod uwagę również układ desek względem okna, drzwi oraz konkretnych ścian. Istnieje zasada, wedle której podłoga powinna „zapraszać” do pomieszczenia. By osiągnąć taki efekt, dłuższe boki deski powinny być skierowane prostopadle do drzwi wejściowych.
Jeżeli zależy nam na tym, aby padające na powierzchnię promienie słoneczne nie podkreślały łączeń pomiędzy elementami podłogi, to również zdecydujmy się prostopadłe ułożenie desek, ale tym razem w stosunku do okien.
Wybór rozwiązania powinien być uzależniony także od kształtu pomieszczenia. Gdy kluczowe jest dla nas optyczne poszerzenie wąskiego pokoju, zdecydujmy się na montaż podłogi wszerz. Poziomy układ desek sprawi, że wnętrze wyda się bardziej przestronne. Odwrotne działanie polecane jest natomiast wtedy, gdy mamy do czynienia ze stosunkowo szerokim, ale krótkim pomieszczeniem.
Istnieje jeszcze jeden sposób na to, jak optycznie powiększyć pokój. Mowa o ułożeniu desek w ukośnym kierunku, np. pod kątem 45 stopni.
Ujednolicenie podłogi
Wiele zasad dotyczących optycznego powiększenia wnętrz mówi także o tym, że podłoga w małym mieszkaniu powinna być ujednolicona. Dzięki wprowadzeniu do wszystkich pomieszczeń tej samej posadzki, unikniemy progów, a tym samym wyraźnych podziałów pomiędzy strefami czy pomieszczeniami. Niemal niezauważalne, płynne przejścia niewątpliwie dadzą poczucie większego metrażu.