Jakie drzwi wybrać do jasnej podłogi, jakie do ciemnej a jakie do szarej? Kiedy stosować połączenia harmonijne a kiedy kontrastowe? Przedstawiamy podstawowe zasady aranżacyjne.
Harmonia czy kontrast?
Drzwi wewnętrzne należy dopasować nie tylko do podłogi, ale też do ścian, ram okiennych i mebli, dlatego bardzo ważne jest, by decyzja o ich wyborze zapadała dopiero wtedy, gdy przygotowana jest pełna koncepcja aranżacji wnętrza. Zgodnie z dwoma podstawowymi zasadami aranżacyjnymi, elementy we wnętrzu można łączyć harmonijnie lub kontrastowo.
Harmonia zostanie uzyskana wtedy, gdy drzwi będą w odcieniu zbliżonym do podłogi i ram okiennych lub ścian. Najbardziej klasycznym przykładem takiego połączenia jest jasna podłoga zestawiona z białymi ścianami i białymi drzwiami lub drzwiami w odcieniu niemal identycznym z odcieniem podłogi. Drzwi wewnętrzne powinny być o ton jaśniejsze lub ciemniejsze niż podłoga. Dzięki temu zachowany zostanie podział pomiędzy płaszczyzną poziomą (podłogą) a pionową (ścianami).
Połączenia kontrastowe mogą mieć różny charakter: bardzo klasyczny, nowoczesny lub wręcz awangardowy. Pierwszym przykładem jest zestawienie ciemnej drewnianej podłogi z białymi ścianami i białymi drzwiami. W odważniejszych aranżacjach można postawić na mocny kolor, np. jasną podłogę połączyć z bardzo ciemnymi drzwiami i ciemnymi ścianami.
Łącząc elementy drewniane, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, by drzwi odwzorowywały gatunek drewna, z którego wykonana jest podłoga. Zasada ta obowiązuje zarówno w przypadku aranżacji harmonijnych, jak i kontrastowych. Zestawianie drewna o bardzo zróżnicowanym usłojeniu jest dosyć ryzykowne, szczególnie wtedy, gdy we wnętrzu obecne są także drewniane meble.
Jakie drzwi do jasnej podłogi?
Jasne podłogi drewniane najczęściej występują w naturalnych odcieniach drewna lub – dzięki zastosowaniu bejcy i oleju – w odcieniach bieli. Jeśli taka podłoga łączona jest z białymi ścianami, to można wybrać drzwi o odcień jaśniejsze lub ciemniejsze niż podłoga, by uzyskać bardzo jasne wnętrze, stanowiące podstawę dla aranżacji w stylu skandynawskim lub prowansalskim. Jeśli wnętrze ma mieć charakter klasyczny, to drzwi, ramy okienne oraz meble powinny być ciemne, kontrastujące z podłogą.
W przypadku kolorowych ścian można postawić na jedno z trzech rozwiązań:
- harmonijnie połączyć podłogę z drzwiami stawiając na ich zbliżone odcienie,
- sprawić, by drzwi niemal “wtapiały się w ścianę” wybierając okleinę zbliżoną do koloru ścian,
- wybrać drzwi w kolorze innym niż ściany i podłoga, ale nawiązującym do koloru mebli i dodatków.
Jakie drzwi do ciemnej podłogi?
Ciemne drewno posiada bardzo elegancki charakter i stanowi idealną podstawę do aranżacji w duchu klasycznym lub nowoczesnym. Taką podłogę można łączyć przede wszystkim z jasnymi ścianami i drzwiami w odcieniu o ton jaśniejszym lub ciemniejszym od podłogi. Jeśli podłoga ma stanowić najważniejszy element, to wtedy warto wybrać drzwi dopasowane harmonijnie do ścian.
Bardzo ciekawe efekty aranżacyjne można uzyskać, gdy ciemne drewno zostanie połączone ze zdecydowanym kolorem, choć jest to rozwiązanie polecane dla osób odważnych. W takich przypadkach kolor drzwi najczęściej dobiera się do koloru ścian.
Jakie drzwi do szarej podłogi?
Drewniane podłogi w odcieniach szarości są idealnym wyborem, gdy wnętrze ma posiadać charakter industrialny lub skandynawski. Jasnoszare podłogi pięknie prezentują się w połączeniu z odcieniami bieli i szarości. W takim przypadku warto wybrać drzwi w zbliżonym, jasnym kolorze ścian lub – jeśli będą to drzwi drewniane – o ton jaśniejsze lub ciemniejsze niż podłoga. Ciekawą aranżację można osiągnąć łącząc jasnoszarą podłogę z jasnymi ścianami i ciemnymi meblami oraz drzwiami.
Największe wyzwanie aranżacyjne stoi przed osobami, które wybierają podłogę drewnianą w ciemnym odcieniu szarości. Wtedy bezpiecznym rozwiązaniem jest zastosowanie jasnych kolorów na ścianach i dobór drzwi w kolorze zbliżonym lub białym. Ciemnoszare drewno można też łączyć z betonem i cegłą. W takim przypadku drzwi należy wybrać jak najbardziej neutralne i dopasowane kolorystycznie do ram okiennych albo do industrialnych mebli.
Przeczytaj też, jak dobrać listwy przypodłogowe do koloru podłogi i ścian.