Czym charakteryzuje się styl urban jungle i jakie są jego wyznaczniki? Jak wprowadzić ten wnętrzarski trend do naszego mieszkania? Jakich dodatków użyć, aby stworzyć miejską dżunglę w salonie czy sypialni? O tym piszemy w artykule.
Styl urban jungle – charakterystyka i wyznaczniki
Ten styl aranżacyjny był naturalną odpowiedzią na szybką urbanizację ludności i zrodził się z potrzeby obcowania z naturą. Zielona dżungla – pełna egzotycznych roślin i dzikich zwierząt – zderzona z miejskim charakterem stała się absolutnym trendem wnętrzarskim ostatnich lat. Co wyróżnia ten styl spośród innych nurtów dekoracyjnych?
Żywe rośliny egzotyczne
Bujna, egzotyczna roślinność to najważniejszy wyznacznik stylu urban jungle. Zielone pnącza figowca, duże liście monstery czy soczyście zielone blaszki alokazji przeniosą nas w świat dzikiej, tropikalnej przyrody.
Roślinne oraz zwierzęce motywy
Do miejskiej dżungli warto wprowadzić także tropikalne wzory fauny i flory. W urban jungle liście bananowca zakwitają na tapetach i poduszkach, kolorowe papugi zasiadają na zasłonach, a dzikie koty wylegują się na fotelowych tapicerkach.
Soczysta kolorystyka
W tej stylistyce nie może zabraknąć odpowiedniej dawki zieleni – nie tylko w postaci bujnej roślinności czy botanicznych wzorów. Ta barwa powinna pojawiać się również na ścianach, tapicerkach i dywanach.
Dla uzyskania ciekawszego efektu wizualnego, zestawiajmy ze sobą jej różne odcienie – turkusowy, limonkowy, miętowy, oliwkowy oraz szmaragdowy.
Naturalne tkaniny i surowce
W sypialni czy salonie urządzonym w stylu urban jungle nie może zabraknąć lnu, rattanu oraz drewna. Naturalne materiały, obok soczystej roślinności i dużej dawki zieleni, to kluczowe wyznaczniki tego tętniącego życiem nurtu.
Urban jungle we wnętrzach – wskazówki aranżacyjne
Jak urządzić sypialnię czy salon w stylu urban jungle? Zacznijmy od stworzenia odpowiedniej bazy – zaaranżowania ścian i podłóg.
Jeżeli urządzane pomieszczenie ma niewielki metraż i/lub jest ciemne, postawmy na ściany w kolorze białym, beżowym lub szampańskim. Podobny kierunek warto obrać w przypadku podłóg. Wybierzmy drewniane podłogi w jasnym odcieniu dębu (np. kremową posadzkę Happiness z serii NoLimits Collection czy bielony model Sekrety Werony z serii ręcznie postarzanych podłóg drewnianych Timeless Collection).
Z kolei w jasnych i dużych pomieszczeniach (ale również w łazienkach) można zdecydować się na bardziej odważne zestawienia. W takich wnętrzach zieleń pięknie zaprezentuje się na wszystkich ścianach. Jeżeli wybierzemy farbę w jasnym, oliwkowym odcieniu, podłogi mogą przybrać głęboki, czekoladowy odcień (taki, jak np. w modelu Średniowieczny Zamek). Gdy z kolei na ścianach zagości butelkowa lub szmaragdowa zieleń, warto dobrać do niej posadzki w naturalnym czy miodowym odcieniu dębu (np. Evolution z kolekcji Melody Collection lub Four_4Him z serii Jeans Collection).
Styl urban jungle – 5 niezbędnych dodatków
Uzupełnieniem aranżacji w stylu miejskiej dżungli, będą:
- Żywe rośliny w doniczkach – egzotyczny klimat we wnętrzach zapewni bananowiec tropikalny (Musa tropicana), monstera dziurawa (Monstera Deliciosa), fikus lirolistny (Ficus Lyrata), alokazja (Alocasia) oraz pilea peperomiowata (Pilea Peperomiodes). Donice warto ukryć w osłonkach np. tych oplecionych sznurkiem czy wykonanych z rattanu. Do takich aranżacji pasować będą także kaktusy oraz sukulenty ustawione na parapecie czy komodzie.
- Kwietniki – jeżeli to kwiaty i zielone pnącza stanowią jeden z kluczowych elementów stylu urban jungle, warto zadbać o to, aby były widoczne na wysokości wzroku. Aby osiągnąć taki efekt, wybierzmy wysokie regały lub kwietniki ścienne.
- Tekstylia z naturalnych tkanin – len czy bawełna z egzotycznym motywem to bardzo charakterystyczny element stylu urban jungle. Dekorując wnętrze warto więc zadbać o poszewki, zasłony czy narzuty z botanicznym wzorem lub tropikalnym ptactwem.
- Wyposażenie wnętrz wykonane z naturalnych surowców – fotel z rattanu, wiklinowy kosz czy stolik kawowy z egzotycznego drewna? A może abażur z liści kokosowych lub puf z juty? To zdecydowanie dobry kierunek podczas aranżacji salonu w stylu urban jungle.
- Mosiężne okucia i złote akcenty – charakterystyczne dla tego stylu są złote i mosiężne dodatki. Mogą występować w roli gałek meblowych, oprawek lamp, wieszaków, wazonów oraz rzeźb. Modną dekoracją ścienną, która nie tylko wprowadzi odrobinę połysku, ale i natury do wnętrza, będzie mosiężny liść.