Czym charakteryzuje się styl kolonialny we wnętrzach i jakie są jego wyznaczniki? Skąd przywędrowała do nas ta estetyka i dlaczego na stałe zadomowiła się w polskich mieszkaniach? Jak zaaranżować pokój w tym nurcie, np. sypialnię kolonialną lub salon kolonialny? Jakie podłogi pasować będą do kolonialnych przestrzeni? Na pytania związane z tym stylem odpowiadamy w artykule.
Styl kolonialny i jego korzenie
Aby w pełni zrozumieć tę estetykę, warto zapoznać się z historią jej powstania. Termin „kolonialny” powstał od słowa kolonia, czyli osada danego państwa znajdująca się poza jego granicami. Zjawisko kolonizacji na dużą skalę towarzyszyło wielkim odkryciom geograficznym – dotarciu do obu Ameryk, Azji, Afryki i Australii.
Podczas zajmowania odległych terenów, kolonizatorzy zabierali ze sobą cały dobytek życia, w tym wyposażenie wnętrz. Aranżując swoje domy na nowym lądzie, zestawiali umeblowanie przywiezione ze swoich rodzimych stron z lokalnymi przedmiotami. Tak narodził się ten ekspansjonistyczny nurt.
Kolonialny styl – charakterystyka i wyznaczniki
Styl kolonialny zdefiniować można jako europejską elegancję czasów nowożytnych połączoną z etnicznymi elementami z różnych stron świata.
Najważniejszym elementem tego nurtu jest ciemne, egzotyczne drewno – palisander, merbau, mahoń, heban oraz drzewo sandałowe. W kolonialnych wnętrzach takie drewno zestawiane jest z europejskimi gatunkami drzew o ciemnej, głębokiej kolorystyce, np. z dębem czy orzechem. Wspomniane odmiany pojawiają się zarówno na podłodze, boazerii, jak i na meblach.
W tej estetyce ważną rolę odgrywają również naturalne materiały, takie jak len, bawełna, skóra i pleciona trzcina.
Styl kolonialny to także rustykalne barwy zderzające się z energetycznymi kolorami. Subtelne, przygaszone odcienie zieleni, brązów i beżów częstokroć zestawiane są z ognistą czerwienią i pomarańczem.
Bardzo ważną rolę odgrywa umeblowanie. Ponieważ zaludnianie przez Europejczyków „nowych” kontynentów miało miejsce przede wszystkim w epoce nowożytnej, we wnętrzach w stylu kolonialnym wykorzystywane były meble renesansowe, barokowe, rokoko oraz klasyczne. Antyki z tych okresów rekomendowane są także we współcześnie zaaranżowanych przestrzeniach.
Z uwagi na wiktoriańskie wpływy, w kolonialnych salonach i sypialniach pojawiać się mogą również wzorzyste tapety, tkaniny obiciowe oraz dywany.
Aranżacja wnętrz w stylu kolonialnym
Do największych zalet stylu kolonialnego należy jego przytulność, ciepła paleta barw oraz egzotyczna oryginalność. Jak najskuteczniej oddać tę urokliwą estetykę w naszym mieszkaniu?
Styl kolonialny w salonie
W kolonialnym salonie rekomendowane są takie detale, jak klasyczne gzymsy, sufitowe belkowania oraz neoklasyczne kominki w stylu braci Adam.
W takim wnętrzu nie może zabraknąć także antyków lub mebli stylizowanych na renesansowe, barokowe, rokoko czy klasyczne. Mowa np. o krzesłach Chippendale, lustrach w zdobionych ramach oraz komodach w stylu Królowej Anny.
Do takiego wyposażenia warto dobrać orientalne dodatki. Salon kolonialny powinien być bowiem udekorowany egzotycznymi detalami, takimi jak żelazne lampiony, drewniane skrzynie i ażurowe tace.
W przestrzeni dziennej ważną rolę odgrywa również orientalny dywan oraz tekstylia o wzorze marokańskiej koniczyny czy indyjskich słoni.
Styl kolonialny w sypialni
W sypialni zaaranżowanej w tym nurcie najważniejsze jest ciężkie łóżko z drewna np. tekowego. Dla stylu kolonialnego charakterystyczne są modele z tralkami, baldachimem, okuciami i rzeźbieniami.
W strefie nocnej wykorzystać warto także inne meble, wykonane z egzotycznych gatunków drzew. Mowa o zdobionych skrzyniach na giętych nóżkach, mahoniowych komódkach oraz masywnych fotelach ze skórzanym obiciem.
Sypialnia kolonialna powinna być również udekorowana mięsistymi, naturalnymi tkaninami o egzotycznych wzorach. Motyw arabeski może pojawić się na pościeli, a duże kwiaty i pawie na pledzie oraz dekoracyjnych poduszkach. Z kolei szerokie pasy są mile widziane na dywanach z krótkim włosiem oraz na ciężkich zasłonach przewiązanych sznurem z chwostami.
“Kropką nad i” całej aranżacji będzie drewniany wentylator zamontowany na suficie oraz nablatowe oświetlenie z lnianymi lub rattanowymi abażurami.
Sypialnia lub salon kolonialny – jaką podłogę wybrać?
Bardzo ważnym elementem tego nurtu są nie tylko meble, dodatki i sztukaterie, ale również drewniane podłogi. W kolonialnym salonie czy sypialni najczęściej wykorzystywane są podłogi wykonane z ciemnych gatunków drewna lub desek zabejcowanych na głębokie odcienie (kasztanowy, czekoladowy, mahoniowy).
Bardzo ważny jest także sam układ poszczególnych elementów podłogi. Do kolonialnych wnętrz polecane są modele o wzorze szerokiej deski jednorzędowej. Posadzką o takiej charakterystyce jest m.in. Seven_4Him z serii dynamicznych podłóg dębowych Jeans Collection.
Odpowiednimi propozycjami są również trójwarstwowe deski pochodzące z kolekcji ręcznie postarzanych podłóg dębowych Timeless Collection. Wśród nich wymienić należy modele: