Czym charakteryzuje się styl francuski we wnętrzach? Czy styl paryski jest jego synonimem? Jak zaaranżować mieszkanie w stylu francuskim, np. salon czy sypialnię? Na pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.
Styl francuski i styl paryski wnętrza – charakterystyka
Klasyczny styl francuski zrodził się w XVIII wieku, a jego wyróżnikiem stała się mieszanka elementów barokowych, rokoko oraz empire. Kolorystyka tego nurtu od początku bazowała na pastelowych barwach, takich jak róż, lila, jasnoniebieski czy beż. Uzupełnieniem tej palety było srebro oraz złoto, a w akcentach pojawiały się również elementy z kutego żelaza. Styl francuski w aranżacji wnętrz można więc scharakteryzować jako dyskretny luksus.
Wraz z czasem styl francuski zaczął ulegać przemianom, a we wnętrzach w tym nurcie dostrzec można było coraz więcej współczesnych elementów. We francuskich mieszkaniach wciąż dominował czar XIX-wiecznych budynków w stylu Haussmanowskim – wysokie okna i sufity, marmurowe kominki, sztukaterie, dębowe posadzki oraz balkony z kutego żelaza, ale ewoluowała kolorystyka i wyposażenie wnętrz. Ludwikowskie meble zaczęły ustępować miejsca designowi z XX i XXI wieku, a jasny róż zastąpiony został bielą i czernią. W ten sposób zrodził się styl paryski, czyli lżejszy i mniej formalny odłam stylu francuskiego.
Styl francuski we wnętrzach – ściany i podłogi
Kluczowe dla tego nurtu jest wykończenie ścian i podłóg. To te powierzchnie stanowią bazę aranżacji, zarówno w stylu francuskim, jak i paryskim.
Nieodłącznym elementem wnętrz w tym nurcie są ściany pokryte eleganckimi sztukateriami, m.in. fasetami, wspornikami i pilastrami. Nie bez znaczenia są również wysokie sufity, wykończone rozetami i dekoracyjnymi listwami.
W mieszkaniach w stylu francuskim ogromną rolę odgrywają także dębowe podłogi. Mogą być to zarówno parkiety, jak i trójwarstwowe podłogi drewniane. Najważniejszy jest natomiast wzór, czyli sposób, w jaki ułożone są elementy podłogi. We wnętrzach w stylu paryskim – obok motywu „wersalskiego” – najpopularniejszym rozwiązaniem jest jodełka francuska oraz klasyczna. Ten temat poruszaliśmy w artykule Podłoga w jodełkę – w jakim wnętrzu sprawdzi się jodełka francuska, węgierska lub klasyczna?
Wśród dębowych podłóg we wzorze jodełki na uwagę szczególnie zasługuje Średniowieczny Zamek 1R z kolekcji ręcznie postarzanych podłóg Timeless Collection oraz modele z kolekcji NoLimits Collection: Adrenaline, Sense, Discovery i Reflection.
Styl francuski w domu – aranżacja salonu i sypialni
W tym nurcie ważną rolę odgrywają nie tylko kolory, sztukaterie na ścianach i jodełka na podłodze. Francuski styl mieszkania to także odpowiednio dobrane wyposażenie wnętrz. Jakie meble, dodatki i tekstylia wybrać, aby przestrzeń zaaranżowana w tej estetyce była autentyczna?
Salon w stylu francuskim i paryskim
Decydując się na aranżację pokoju dziennego w klasycznym stylu francuskim, warto postawić na tapicerowane fotele, szezlongi oraz kanapy w stylu Ludwika XIV, XV i XVI. Ich gięte nóżki, rzeźbienia i eleganckie, welurowe obicia wprowadzą do wnętrza poczucie luksusu. W takich przestrzeniach odnajdą się również komody, witryny oraz sekretarzyki z okresu regencji. Meble w tym nurcie nawiązują do stylu rokoko, charakteryzując się tym samym bogatą ornamentyką i złoceniami.
Salon francuski kojarzy się także z ciężkimi, eleganckimi tkaninami, które powinny pojawić się w roli zasłon, pledów oraz poduszek z frędzlami lub falbankami.
Paryski styl związany jest natomiast z wyposażeniem wnętrz z XX i XXI wieku. W takich aranżacjach warto wykorzystać nie tylko klasyki designu, ale i współczesne meble, oświetlenie i dodatki. W salonie w stylu paryskim nie może zabraknąć również sztuki. Mieszkania urządzone w tym nurcie wypełnione są licznymi obrazami, grafikami i rzeźbami.
Styl francuski i paryski w sypialni
Klasyczna francuska sypialnia kojarzy się przede wszystkim z eleganckim łóżkiem o tapicerowanym, najczęściej pikowanym wezgłowiu. Ten mebel powinien posiadać również rzeźbioną ramę, wykonaną z drewna lub pozłacanego metalu. W takiej przestrzeni odnajdą się także ludwikowskie stoliki nocne z giętymi nóżkami i antycznymi okuciami.
Francuski klimat do wnętrza wprowadzi również intarsjowana szafa (intarsja to technika zdobnicza polegająca na dekorowaniu drewnianych powierzchni kawałkami innych gatunków drzew) oraz dywan z bujnym, botanicznym wzorem.
Z kolei do sypialni w stylu paryskim w takim samym stopniu pasować będzie współczesne łóżko z prostym zagłówkiem, jak i egzemplarz z geometryczną ramą w nurcie art deco.
Styl paryski podkreśli szafa z ozdobnymi górnymi i dolnymi wieńcami oraz prostymi listwami, okalającymi drzwiczki i szuflady. Odpowiednim oświetleniem będą natomiast lampki nocne na wysięgnikach autorstwa Serge Mouille (francuskiego projektanta z XX w.).