Co położyć na ścianę w salonie, by nadać jej trójwymiarowości i głębi? Czym wykończyć ściany w sypialni, gdy chcemy wprowadzić do wnętrza poczucie przytulności? Na jakie techniki się zdecydować, aby osiągnąć oryginalny efekt aranżacyjny? Przedstawiamy niebanalne sposoby wykończenia ścian we wnętrzach.
1. Zielona ściana
Ogród wertykalny to nie tylko modny, ale również absolutnie unikalny pomysł na ścianę. Za tym terminem kryje się kaskada zielonych pnączy i kwiatów przytwierdzonych do „inteligentnego” modułu. Z reguły w cały system zaangażowana jest technologia, dzięki której nawadnianie, nawożenie oraz oświetlanie roślin odbywa się w sposób automatyczny. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Zielona ściana w salonie czy sypialni wprowadzi do wnętrza naturę, harmonię, a przy tym zapewni lepszą jakość powietrza i dobre samopoczucie.
Ogród wertykalny sprawdzi się w mieszkaniach w stylu eko, boho, skandynawskim, współczesnym oraz minimalistycznym. Do takiego wykończenia ścian pasować będą drewniane podłogi – dębowe, jak np. Dąb Cottage 1R z kolekcji Smart Collection albo jesionowe, np. Swing Jazz z kolekcji Melody Collection.
2. Ściana obłożona korkiem
Moda na naturalne rozwiązania z każdym rokiem przybiera na sile. Korek idealnie wpisuje się w ten proekologiczny trend, dlatego warto wprowadzać go zarówno w formie akcentów, jak i efektownych ścian. Ten niezwykle lekki, ciekawy wizualnie surowiec, będzie pełnił we wnętrzu nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również izolacyjną (izolator akustyczny i termiczny).
Ścianę z korka polecamy miłośnikom ekologicznych oraz skandynawskich wnętrz. W takich przestrzeniach idealną bazę stanowić będą neutralne, jasne kolory oraz drewniane podłogi w naturalnych kolorach. Trójwarstwowymi deskami wpisującymi się w te założenia są np. modele Inspiration, Hope czy Four_4Him.
Ściana z korka dobrze prezentować się będzie również w aranżacjach w stylu industrialnym oraz loftowym, ale wtedy warto zestawiać ją z artystycznie postarzanym drewnem np. podłogami Średniowieczny Zamek, Dom Dusz 1R lub Królewski Pierścień 1R z kolekcji Timeless Collection.
3. Sztukaterie
Sztukateria to ozdobne dekoracje zarówno ścian, jak i sufitów, wykonane z żywicy poliestrowej, gipsu lub styropianu. Z reguły występują w roli listew przypodłogowych, przysufitowych oraz ściennych, a także ram i rozet.
Po sztukaterie sięgano już w starożytności, a lata ich świetności przypadały na okres renesansu oraz baroku. Po wielu stuleciach powróciły do łask i od kilku sezonów jawią się jako silny trend w aranżacji wnętrz.
Projektanci wykorzystują je przede wszystkim w aranżacjach w stylu klasycznym, francuskim, paryskim oraz eklektycznym. Najlepiej prezentują się w otoczeniu drewnianych podłóg ułożonych we wzór francuskiej lub klasycznej jodełki, np. Reflection, Discovery, Sense, Adrenaline z kolekcji NoLimits.
4. Deski na ścianie
Drewniane deski na ścianie ułożone pionowo, poziomo, ukośnie lub w jodełkę to trend, który trwa nieprzerwanie już od kilku lat. To nowoczesne wykończenie ścian wprowadza do wnętrza poczucie przytulności, naturalności oraz domowego ciepła. Najczęściej pojawia się w salonie (na ścianie telewizyjnej), w sypialni (jako wezgłowie łóżka) lub wydziela jadalnię.
Drewno w takim wydaniu sprawdzi się w mieszkaniach w stylu rustykalnym, industrialnym, japandi, skandynawskim oraz współczesnym.
Decydując się na deski trójwarstwowe, warto położyć ten sam model zarówno na ścianie, jak i na podłodze – dzięki temu wprowadzimy do pomieszczenia spójność i harmonię.
Do industrialnych oraz rustykalnych przestrzeni odpowiednie będą szerokie deski z wyraźną fakturą i sękami np. Niedokończona Historia 1R czy Zaginiona Szkatuła 1R. Z kolei w mieszkaniach zaaranżowanych w estetyce skandynawskiej lub japońskiej, sprawdzi się drewno w jasnym lub naturalnym kolorze dębu, np. Happiness czy Discovery.
Ten temat poruszaliśmy również w artykule Deski drewniane na ścianie – gorący trend w aranżacji.
5. Porozbiórkowa cegła
W mieszkaniach zlokalizowanych w kamienicach, cegła często chowa się pod tynkiem i wystarczy ją odkryć. W przypadku nowego budownictwa można natomiast zdecydować się na płytki wycinane z porozbiórkowych bloczków. Tak wykończona ściana sprawi, że salon, sypialnia czy kuchnia będzie miejscem o naprawdę niepowtarzalnym, bardzo przytulnym klimacie.
Cegła polecana jest do wnętrz w stylu industrialnym, loftowym oraz rustykalnym. Warto łączyć ją z artystycznie postarzanymi deskami podłogowymi, takimi jak np. Inspiracja Poety 1R. Ściany z odsłoniętymi cegłami coraz częściej pojawiają się także w skandynawskich oraz współczesnych aranżacjach. Do przestrzeni zaprojektowanych w tej estetyce warto wybrać podłogę w jasnym lub naturalnym kolorze drewna np. Four_4Her.
6. Panele ścienne 3D
Panele wykonywane są z reguły z gipsu oraz betonu. Coraz częściej na rynku pojawiają się także inne rozwiązania – trójwymiarowe mozaiki z drewna lub metalu. Takie dekoracje ścienne nie tylko urozmaicają wnętrze, ale nadają mu również oryginalności oraz efektu głębi.
W jakich aranżacjach sprawdzą się panele 3D? Gipsowe motywy zdobnicze polecane są do wnętrz w stylu minimalistycznym oraz współczesnym. Warto zestawiać je z podłogami w jasnym kolorze dębu np. Dąb Classic 1R. Betonowe płyty rekomendowane są natomiast do wnętrz industrialnych lub loftowych. Z kolei mozaiki wycięte z drewna pasować będą do rustykalnych oraz skandynawskich przestrzeni.
7. Ściana a’la ombre
Za terminem ombre kryje się harmonijne, subtelne przechodzenie różnych barw jedna w drugą. Prostą i jednocześnie bardzo efektowną techniką cieniowania jest rozmycie granic pomiędzy plamami/pasami farby akrylowej rozprowadzonej po ścianie. Aby stworzyć taką efektowną dekorację, warto wybrać maksymalnie 4 kolory emalii – biel oraz jasny, przejściowy i ciemny odcień tego samego pigmentu.Ombre to świetny pomysł na „wezgłowie” sypialnianego łóżka lub ścianę akcentową w salonie. Ten dekoracyjny patent sprawdzi się w wielu stylistykach – we wnętrzach w stylu boho, glamour, skandynawskim, eklektycznym oraz vintage. A jaka podłoga pasować będzie do takiego motywu zdobniczego? Przed zakupem konkretnych desek warto skupić się nie tylko na estetyce wnętrza, ale również na barwach wybranych do ombre, o czym przeczytać można w artykule Kolory do salonu – bezpieczne, ciepłe czy może nowoczesne?