Według przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, ponad 40% Polaków cierpi na różnego rodzaju alergie i liczba ta rośnie z roku na rok. Aż 20-30% spośród wszystkich wspomnianych uczuleń, związana jest z bytującymi w naszych mieszkaniach roztoczami. Podpowiadamy, jak zaaranżować mieszkanie alergika, jakie materiały wybrać, a których unikać.
Zignorowanie reakcji uczuleniowych na bytujące w mieszkaniu patogeny (grzyby, wirusy, bakterie, roztocza), może doprowadzić do rozwinięcia się astmy, czyli przewlekłego zapalenia dróg oddechowych. Nie należy więc bagatelizować duszności, kaszlu, wodnistego kataru, ataków kichania, pokrzywki czy świądu, tylko wyeliminować czynniki, które wywołują wspomniane reakcje organizmu.
Mieszkanie alergika – jak je zaaranżować
Najbardziej rekomendowanym sposobem na ograniczenie namnażania się mikroorganizmów w domu, jest zaaranżowanie wnętrz minimalistycznych, z niewielką liczbą mebli i dodatków. W mieszkaniu alergika należy zrezygnować z otwartych półek, a książki przechowywać w zamykanych szafkach. Zalecane jest także dobieranie mebli lekkich, ponieważ łatwiej będzie je odsunąć od ściany podczas sprzątania.
Niezwykle istotnym czynnikiem, wpływającym na reakcje alergiczne, jest jednak nie tylko wyposażenie, ale również mikroklimat panujący w mieszkaniu. Temperatura, wilgotność powietrza i wentylacja pomieszczeń ma bezpośredni wpływ na rozwój patogenów. Jakie warunki należy stworzyć w naszych domach, aby ograniczyć namnażanie się roztoczy, bakterii i grzybów?
Zadbajmy o to, aby we wnętrzach panowała temperatura od 18 do 22° C, a wilgotność powietrza oscylowała między 40- 60%. Zalecane jest również regularne przeprowadzanie przeglądu drożności wentylacji. Więcej informacji na ten temat zawarliśmy w tekście: Optymalna wilgotność, temperatura, wentylacja – mikroklimat idealny dla człowieka i… dla podłogi.
Wyposażenie domu alergika
Jakie meble i dodatki są wskazane w mieszkaniu alergika, a jakie zaostrzają reakcję układu immunologicznego?
Elementy wyposażenia wnętrz rekomendowane dla alergików:
- drewniane meble z gładkimi frontami, które zabezpieczone zostały nietoksycznymi impregnatami;
- akcesoria wykonane z ceramiki, korka lub metalu (z wyłączeniem niklu i chromu);
- powierzchnie wykonane ze szkła hartowanego, np. szklane panele w kuchni czy całoszklane ściany działowe;
- naturalne tekstylia.
Dla osób uczulonych na roztocza, polecane są przede wszystkim tkaniny i dzianiny naturalne. W sypialni alergików i astmatyków nie może więc zabraknąć pościeli z bawełny, lnu, jedwabiu lub bambusa. Ostatnia z propozycji jest szczególnie rekomendowana z uwagi na swoje właściwości hipoalergiczne i antystatyczne. Włókna bambusowe ograniczają jednak nie tylko rozwój roztoczy, ale również grzybów i bakterii (eliminacja nawet do 70%).
Z naturalnych materiałów powinny być uszyte także obicia mebli wypoczynkowych w salonie.
Wyposażenie wnętrz, którego należy unikać w domu alergików i astmatyków:
- dywany, chodniki i wykładziny podłogowe;
- meble pokryte farbami z obecnością formaldehydów;
- tapety;
- firany, zasłony i kotary;
- duża liczba dodatków i bibelotów;
- otwarte półki i regały.
Łazienka, kuchnia i pokój alergika – jakimi materiałami wykończyć te pomieszczenia?
Jakimi surowcami powinna być wykończona ściana czy podłoga dla alergików? Warto postawić na materiały naturalne, nieporowate, antystatyczne, w których składzie nie znajdziemy toksycznych substancji. O jakich produktach mowa?
Drewniana podłoga dla alergika
Drewno jest surowcem, które reguluje wilgotność powietrza w pomieszczeniach, dzięki czemu w sposób korzystny wpływa na mikroklimat panujący w naszych domach.
Jednocześnie ten szlachetny materiał posiada właściwości antystatyczne – odpycha cząsteczki kurzu, uniemożliwiając tym samym namnażanie się roztoczy. Ponadto z drewnianych podłóg można łatwo usunąć wszelkie patogeny i zabrudzenia.
Jednak nie każde deski polecane są dla osób podatnych na uczulenia. Jaka podłoga dla alergika jest rekomendowana przez specjalistów?
Przede wszystkim ta z obecnością mikrofaz lub zupełnie pozbawiona frezowanych krawędzi. Im mniej szczelin pomiędzy deskami, tym lepiej, ponieważ minimalizujemy w ten sposób możliwość zalegania zanieczyszczeń.
Elementem, na który także należy zwrócić uwagę, jest wykończenie podłogi. Warto postawić na ekologiczne oleje oraz lakiery, których skład oparty jest na żywicach akrylowych i poliuretanowych. Podłoga wykończona takimi impregnatami jest hipoalergiczna i nietoksyczna. W ofercie Baltic Wood odnaleźć można wyłącznie podłogi zabezpieczone wyżej wspomnianymi, bezpiecznymi dla zdrowia preparatami.
Istotny jest także gatunek drewna, z jakiego wykonana została podłoga. Rekomendowane są przede wszystkim deski wykonane z rodzimych drzew (np. dąb czy jesion), ponieważ w odróżnieniu od niektórych gatunków egzotycznych, nie wydzielają silnie pachnących olejków eterycznych.
Z uwagi na powyższe zalecenia, dla osób z nadwrażliwością układu immunologicznego polecane są dębowe, trójwarstwowe deski podłogowe o gładkiej powierzchni. Przykładem podłóg o warstwowej budowie, wykończonych ekologicznie i posiadających mikrofazę 2mV jest model Cottage 1R z serii drewnianych podłóg na każdą kieszeń – Smart Collection. Inną propozycją dla alergików z oferty Baltic Wood są posadzki o wzorze trójrzędowej klepki np. Two_4Her lub Three_4Her, które odnaleźć można w kolekcji Jeans Collection.
Podłoga drewniana Dąb Cottage 1R z kolekcji Smart Podłoga drewniana Dąb Villa 3R Ivory & Cream Podłoga drewniana Three 4Her z kolekcji Jeans
Rektyfikowane kafle ceramiczne lub marmurowe płyty ścienne i sufitowe
Jaka podłoga dla alergika rekomendowana jest z kolei w pomieszczeniach mokrych? W łazienkach i kuchniach sprawdzą się gładkie, duże płytki z bardzo wąską fugą (1,5-2mm). Brak wyraźnych przestrzeni między kaflami sprawia, że sprzątanie jest bardziej efektywne.
Podobne, niemal bezfugowe wykończenie, uzyskać można także wykorzystując wielkoformatowe płyty marmurowe.
Gładkie tynki
W mieszkaniu alergika warto zrezygnować z tynków mineralnych z zawartością piasku, ponieważ ich porowata powierzchnia jest strefą bytowania licznych patogenów. W ich miejsce rekomendowane są natomiast gładzie i tynki na bazie wapna.
Tak wykończone ściany nie przyciągają cząsteczek kurzu, a dzięki wysokiej alkaliczności wapna i jego paroprzepuszczalnym właściwościom, zminimalizowane zostaje ryzyko rozwoju grzybów (w tym pleśni).
Nietoksyczne farby do ścian
Podobnie jak w przypadku tynków, tak i tu rekomendowane są farby paroprzepuszczalne rozcieńczane w wodzie (akrylowe, winylowe, lateksowe).
Ponadto alergikom i astmatykom polecane są produkty z atestem Polskiego Towarzystwa Alergicznego, ponieważ nie przekraczają one europejskich norm dotyczących lotnych związków organicznych.