Żeby podłoga drewniana dobrze spełniała swoje funkcje, była wytrzymała i służyła przez wiele lat, trzeba zadbać o jej odpowiedni montaż. Drewniane deski Baltic Wood mogą być układane w systemie pływającym lub poprzez klejenie do podłoża. Marka oferuje również 3 systemy łączenia desek: ze złączem 5G, 2G lub T&G. Jak powinien przebiegać prawidłowy montaż podłogi drewnianej?
Jak układać deski warstwowe? Przygotowanie podłoża
Trójwarstwowe podłogi drewniane Baltic Wood – np. z dębu, jesionu – mogą być montowane w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym (elektrycznym i wodnym). Układanie desek drewnianych należy jednak rozpocząć dopiero po zakończeniu wszystkich prac wykończeniowych oraz uruchomieniu instalacji grzewczej. Powinna ona działać przez około 3-5 dni, co pozwoli na optymalne nagrzanie podłoża. Ważne jest również przygotowanie samych desek drewnianych – po zakupie powinny być przechowywane w pozycji poziomej przez około 48 godzin, najlepiej w suchym miejscu o temperaturze 18 stopni Celsjusza lub wyższej. Przed przystąpieniem do montażu należy zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża – powinno być czyste, suche i równe. Montaż desek podłogowych możliwy jest na podłożu betonowym, anhydrytowym, ale również drewnianym lub drewnopodobnym. Ważne, żeby powierzchnia była twarda, nie należy układać desek drewnianych np. na miękkiej wykładzinie.
Montaż podłogi drewnianej z klejowym i bezklejowym systemem łączenia
Marka Baltic Wood oferuje 3 systemy łączenia desek – 5G, 2G oraz T&G. Podłogi 5G i 2G mogą być układane w systemie pływającym lub na klej. W pierwszym przypadku przed rozpoczęciem montażu trzeba ułożyć na podłożu folię paroizolacyjną oraz podkład tłumiący. W drugim przypadku należy zaopatrzyć się w kleje przeznaczone do danego rodzaju podłogi, a po ułożeniu części podłogi docisnąć deski czymś ciężkim.
System łączenia 5G opiera się na bezklejowym złączu i umożliwia szybki montaż oraz demontaż desek. Przy układaniu należy wsunąć deskę w profil dłuższego boku rzędu poprzedzającego, krótszy bok zbliżyć maksymalnie do deski poprzedzającej, a następnie powoli opuszczać, aż do wystąpienia głośnego kliknięcia, które sygnalizuje pełne zamknięcie złącza.
Deski drewniane w bezklejowym systemie łączenia 2G są wyposażone w zamek na długim i krótkim boku. Przy montażu należy najpierw wpiąć deskę w profil dłuższego boku rzędu poprzedzającego, a następnie podeprzeć montowaną deskę specjalnym klinem. Kolejną deskę należy wpiąć w profil krótszego boku pod kątem 20 stopni i powoli opuścić w dół, a następnie dobić całość przy użyciu klocka montażowego.
System łączenia T&G zapewnia trwałe złącze klejowe na pióro i wpust. Klej należy nakładać na całą długość wpustu, zarówno na krótki, jak i długi bok, a następnie docisnąć i dobić wzdłuż całej długości.
O czym jeszcze należy pamiętać?
W przypadku podłóg o powierzchni większej niż 100 m2 lub 10 m bieżących szerokości/długości, konieczne jest wykonanie dodatkowej szczeliny dylatacyjnej, którą należy przykryć listwą. Przerwa dylatacyjna jest również zalecana w pomieszczeniach o nieregularnym kształcie (np. litery L, U, T i innych). Z kolei listwy przypodłogowe należy zawsze montować do ściany, a nie do desek. W razie wątpliwości, czy dany model podłogi drewnianej można zainstalować na ogrzewaniu podłogowym, warto sprawdzić opis produktu – na stronie każdego modelu Baltic Wood znajduje się taka informacja.