Dlaczego kolejność prac remontowych jest tak istotna? W jaki sposób sporządzić plan remontu mieszkania? Czy skrupulatnie opracowany harmonogram pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze? W artykule odpowiadamy na te pytania i przedstawiamy listę prac podczas generalnego remontu.
Plan remontu – dlaczego warto go sporządzić?
Przemyślana kolejność wykonywania prac remontowych to duża oszczędność czasu, pieniędzy i nerwów. Pewne czynności modernizacyjne wymagają ingerencji w inne elementy mieszkania, np. podczas instalacji okien z reguły uszkodzone zostają okoliczne ściany, a zamiana baterii nablatowej na podtynkową wiąże się ze skuwaniem kafli. Jeżeli te elementy mieszkania zostały wcześniej wykończone, to pojawi się konieczność ich ponownego wykonania lub poprawienia. Dlatego koniecznie trzeba posiadać plan remontu przed przystąpieniem do prac.
Kolejność prac remontowych w mieszkaniu
Przyjmujemy, że chodzi o generalny remont, łącznie z wyburzaniem ścian i stawianiem nowych, ale z poniższych wskazówek można korzystać też wtedy, gdy jest to mniej inwazyjna modernizacja. Wystarczy pominąć czynności, które nie są planowane.
1. Sporządzenie harmonogramu remontu i kosztorysów
Przed przystąpieniem do prac remontowych, warto stworzyć harmonogram wraz z szacowanymi wydatkami na jego konkretne etapy. Planowanie remontu mieszkania krok po kroku to bowiem najskuteczniejszy i najmniej kosztowny sposób na wyłapanie ewentualnych nieścisłości czy deficytów finansowych. Dzięki takiemu terminarzowi będziemy wiedzieli również, kiedy należy zarezerwować czas dla elektryka, hydraulika, tynkarza oraz ekipy budowlanej.
2. Wyburzanie, wynoszenie i wyrzucanie
W pierwszym kroku usuwamy i wyrzucamy to, co zbędne. Skuwamy stare kafle, odrywamy listwy oraz zniszczone podłogi, demontujemy zabudowy meblowe, a gdy planujemy zmianę układu mieszkania – wyburzamy ściany działowe. Na tym etapie konieczne jest zamówienie kontenera na gruz.
3. Stawianie nowych ścian działowych
Następnie wybieramy rodzaj nowych ścian działowych – murowane lub szkieletowe. Ta decyzja wpłynie na ostateczny koszt oraz czas prac remontowych.
4. Wymiana okien oraz drzwi zewnętrznych
Jeżeli planujemy wymianę drzwi wejściowy lub okien, to najpierw przychodzi czas na wycięcie ze ścian starych ram i ościeżnic. W następnym kroku robimy nowe otwory pod stolarkę okienno-drzwiową i wstawiamy docelowe wyposażenie.
5. Wymiana lub zakładanie nowych instalacji
Na tym etapie przeprowadzamy gruntowną inspekcję instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, gazowej, grzewczej oraz teletechnicznej. Jeżeli któraś z nich wymaga wymiany, modernizacji lub zmian (np. przeniesienie gniazdek, punktów oświetleniowych czy rur kanalizacyjnych), jest to najlepszy moment na wdrożenie planu w życie. Układanie nowych instalacji jest bowiem procesem bardzo inwazyjnym, gdyż wymaga kucia w ścianach i posadzkach. Warto także już teraz zastanowić się, jakie podłogi będą montowane w mieszkaniu. W przypadku parkietów, wykluczony jest bowiem montaż ogrzewania podłogowego – taką możliwość dają z kolei trójwarstwowe deski dębowe.
6. Wykonanie wylewki samopoziomującej
Jeżeli podczas montażu nowych instalacji konieczne było kucie posadzek lub gdy mamy do czynienia z nierównym podłożem, konieczne jest wykonanie wylewki samopoziomującej. Gładka i dobrze wypoziomowana podłoga pozwoli na prawidłowy montaż desek.
7. Tynkowanie i wykańczanie ścian oraz sufitów
Przed przystąpieniem do tych prac remontowych, decydujemy się na konkretny rodzaj tynku – gipsowy lub cementowo-wapienny. W przypadku pierwszego z nich (nakładanego maszynowo) nie ma konieczności wyrównywania ścian gładzią. W innych okolicznościach, na tynk musimy położyć płyty gipsowo-kartonowe lub gładź szpachlową. Na tym etapie warto również zagruntować podłoże, dzięki czemu ograniczymy jego chłonność i poprawimy przyczepność farby.
8. Układanie lub odnawianie podłóg
Jeżeli mamy starą, drewnianą podłogę, to należy ją wycyklinować, a następnie zabezpieczyć wybranym impregnatem (lakierem/woskiem/olejem).
Natomiast gdy dopiero planujemy położenie drewnianej podłogi, zalecamy wcześniej wyrównać, wysuszyć i oczyścić podłoże. Przed ułożeniem desek trójwarstwowych warto rozważyć różne sposoby montażu (o czym wspominamy w artykule Podłoga pływająca czy klejona).
9. Malowanie ścian lub kładzenie tapet
Podczas układania podłóg powstaje zazwyczaj sporo pyłu, dlatego etap malowania ścian przeprowadzamy tuż po montażu posadzki. Warto jednak pamiętać o dobrym zabezpieczeniu kafli, desek, okien oraz drzwi.
10. Montaż drzwi wewnętrznych wraz z ościeżnicami
Ten etap prac powinien nastąpić po ułożeniu podłogi, ponieważ dopiero wtedy jesteśmy w stanie dopasować drzwi do wysokości podłoża (poprzez regulację zawiasów). Montaż drzwi oraz ościeżnic zalecany jest po zakończeniu prac mokrych również dlatego, że drewno mogłoby chłonąć wilgoć od tynków i wylewki.
Jeżeli istnieje taka możliwość, układanie listew przypodłogowych wykonujemy po pomalowaniu ścian i montażu drzwi, a nie tuż po położeniu podłóg. Dzięki temu unikniemy żmudnego oklejania cokołów (przed malowaniem) i jednocześnie będziemy w stanie dociąć listwy do ościeżnic.
11. Montaż gniazdek, włączników, lamp i zabudowy meblowej
Ostatnim punktem w harmonogramie prac remontowych jest instalacja osprzętu elektrycznego (włączników, kontaktów), montaż zabudowy meblowej oraz oświetlenia.
Wartym podkreślenia jest fakt, że podczas wspomnianych prac mogą powstać drobne uszkodzenia i ubrudzenia ścian, dlatego warto zachować odrobinę farby oraz mały wałek.