Czym charakteryzuje się styl klasyczny we wnętrzach? Jak urządzić mieszkanie w tym nurcie? W jakich przestrzeniach styl klasyczny będzie prezentował się najbardziej okazale? O historii, cechach i aranżacji klasycznych wnętrz piszemy w artykule.
Styl klasyczny – historia i cechy
Klasycyzm to styl, który odwołuje się do kultury starożytnej (antyku). Narodził się we Francji, a następnie rozprzestrzenił po całej Europie i dominował w niej przez ponad dwa stulecia – między XVII-XIX wiekiem.
Wnętrze klasyczne cechowało się symetrią, wyrafinowaniem, dostojeństwem i powściągliwością. Nie mogło w nim zabraknąć szlachetnych surowców, wysokojakościowych tkanin oraz geometrycznych kształtów.
Pomimo upływu kilku wieków od rozkwitu tego nurtu, styl klasyczny do dziś gości w wielu domach. Na taką estetykę chętnie decydują się osoby ceniące sobie dziedzictwo kulturowe i tradycję. Ten nurt przemawia także do miłośników oszczędności wyrazu, efektu harmonii oraz zrównoważonej kompozycji.
Klasyczne wnętrza – jak je zaaranżować?
Warto zadbać o elementy nawiązujące do antycznej architektury – kolumny, gzymsy, łuki, fasady oraz sztukaterie. Ważne są również dekoracyjne detale i zdobienia, kojarzone z cesarstwem rzymskim oraz greckim. Mowa o motywie wieńca, girland, tarcz, orłów, liści laurowych i dębowych oraz skrzyżowanych sztandarów.
Znaczenie ma także przestronność i wysokość pokojów. Styl klasyczny kojarzony jest bowiem przede wszystkim z dużymi, wypełnionymi światłem przestrzeniami, stworzonymi na planie prostokąta. “Kropką nad i” klasycznych mieszkań są płaskie sufity, kamienne kominki oraz pokaźnych rozmiarów okna.
Styl klasyczny w salonie – kolorystyka i materiały
Klasyczny salon powinien być utrzymany w wyważonej, pastelowej kolorystyce, bo w tym nurcie to kształt dominuje nad barwą. Warto, aby dobrane odcienie sprzyjały spokojnej, kojącej atmosferze. Można więc zdecydować się na beż, ecru, kolor piaskowy czy złoto. Odpowiednie będą również subtelne akcenty jasnego pomarańczu, zieleni lub błękitu. W klasycznym salonie wskazane są także brązy pojawiające się np. na pikowanej, skórzanej kanapie czy dębowej podłodze.
Istotne są również wykorzystane materiały. Salon klasyczny powinien być wykończony naturalnymi, ponadczasowymi surowcami. W związku z tym kominek obłożyć można kamieniem, kolumny marmurem, a ściany i sufity ręcznie robionymi sztukateriami.
Z kolei na podłogach warto ułożyć deski o wzorze jednorzędowym. Odpowiednimi modelami drewnianych podłóg będą te pochodzące z kolekcji artystycznie postarzanych podłóg Timeless Collection (np. Zaginiona Szkatuła 1R, Średniowieczny Zamek 1R czy Inspiracja Poety 1R).
Nie można zapomnieć takżę o ciężkich tkaninach dekoracyjnych, takich jak welur, jedwab czy satyna.
Klasyczny salon z jadalnią – wyposażenie
Połączenie salonu z jadalnią jest typowym rozwiązaniem dla wnętrz w stylu klasycznym. W klasycznych aranżacjach stół z reguły ustawiany jest przy oknie, podczas gdy kącik wypoczynkowy ulokowany jest w centralnej części salonu – tuż przy kominku. Jak wyposażyć taką przestrzeń ?
W części relaksacyjnej warto zadbać o meble z drewna, marmuru oraz skóry. Wypoczynek oraz fotele powinny być ciężkie, wygodne i solidne. Wszelakie gięcia, falbany i rzeźbienia są wskazane. Rekomendowanym jest również, aby fotele ustawione były symetrycznie względem sofy, a stolik znajdował się w centralnym punkcie zestawu – całość osadzona na wzorzystym dywanie. Dzięki temu osiągnięty zostanie efekt zrównoważonej, harmonijnej kompozycji, tak ważnej w klasycyzmie.
Z kolei w części jadalnianej warto zadbać o ciężki, drewniany stół oraz wygodne krzesła z wysokimi oparciami i miękką tapicerką. W tej przestrzeni dobrze prezentować się będzie także zdobiona etażerka lub witrynka z przeszkleniami, dzięki której możliwe będzie wyeksponowanie eleganckiej porcelany.We wnętrzu pojawić się powinny również ciężkie, drapowane zasłony, które uzupełnić można o żaboty i lambrekiny. Styl klasyczny w mieszkaniu kojarzony jest także z bogatym oświetleniem. Wskazanym jest więc, aby nad jadalnianym stołem zawisł kryształowy żyrandol, a szklane kinkiety, abażury obszyte luksusowymi tkaninami i świeczniki odlane z brązu pojawiały się w różnych strefach salonu.