Skandynawska stylistyka na stałe zagościła w mieszkaniach Polaków. Pokochaliśmy ją za minimalizm, bezpretensjonalność, ale i paletę barw. Ten nurt nieodparcie kojarzy się bowiem z wszelkimi odcieniami bieli, beży i szarości, które pozwalają optycznie powiększyć przestrzeń i wprowadzić do niej więcej światła. Aby przełamać kolorystyczną surowość, do wnętrz w tej estetyce wprowadza się naturalny „ocieplacz” – drewno.
W aranżacjach w stylu północnoeuropejskim, ale również angielskim czy francuskim niezwykle często odnaleźć można bielone oraz białe meble zestawiane z drewnianymi podłogami. W łączeniu ze sobą tych dwóch elementów wyposażenia, pojawia się jednak wiele znaków zapytania:
- Jeżeli zdecydujemy się na białe meble – jaka podłoga będzie tworzyła z nimi harmonizującą całość, a jaka kontrastowe zestawienie?
- Jaką podłogę wybrać do białych mebli w salonie i sypialni, gdy zależy nam na dodaniu pomieszczeniom przytulności?
- Jaka podłoga do białych mebli, gdy chcemy zaaranżować pomieszczenie w stylu skandynawskim, angielskim, francuskim lub glamour?
Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.
Harmonia i monochromatyzm
Im bardziej na północ Europy, tym więcej złamanych odcieni bieli. W tamtejszych rejonach mieszkańcom doskwiera brak promieni słonecznych, a białe powierzchnie pozwalają doświetlić wnętrza. Jeżeli więc w naszym mieszkaniu czujemy niedosyt naturalnego światła, to monochromatyczna przestrzeń będzie dobrym rozwiązaniem.
Dzięki połączeniu białych mebli ze ścianami, podłogami i dodatkami w tym kolorze, otrzymamy harmonizującą, optycznie powiększoną i rozjaśnioną całość. Jednocześnie należy pamiętać, że takie pomieszczenia są dość chłodne w odbiorze, dlatego warto wprowadzać do nich różnorodne materiały i faktury. Tkaniny, dzianiny, futra, ceramika oraz deski z wyraźnym usłojeniem i strukturą sprawią, że przestrzeń wyda się ciekawsza, wielowymiarowa i mniej sterylna. Gdy zdecydujemy się na taką estetykę, połączmy białe meble np. z dębową podłogą Unique Ivory & White. Jej bejcowana i szczotkowana powierzchnia oraz duże sęki wyraźnie ocieplą przestrzeń. Podobny efekt osiągniemy wybierając dębową podłogę ONE_4Her z kolekcji Jeans Collection.
Z kolei poszukując bielonych rozwiązań, ale w nieco cieplejszych tonacjach, warto bliżej przyjrzeć się jesionowej podłodze Swing Jazz. Ten gatunek drzewa charakteryzuje się brązową twardzielą, dlatego gdy pokryjemy go białym olejem ECO, otrzymamy szeroką paletę rozmaitych odcieni – od złamanych bieli i beży, po subtelne bursztynowe barwy.
Harmonizujące pomieszczenia zaaranżujemy także łącząc białe meble z szarymi powierzchniami. Aby jednak uzyskać przytulny efekt, zdecydujmy się raczej na szarości z brązowymi nutami – np. kolor taupe. Podłogi w szarej kolorystyce odnaleźć można we wszystkich kolekcjach podłóg Baltic Wood.
Białe meble i podłoga w naturalnych odcieniach drewna albo ciemna
Meble pokryte białą farbą będą bardzo dobrze współgrać również z podłogami w naturalnych odcieniach drewna. Po jasne gatunki drzew sięga się przede wszystkim we wcześniej wspomnianych, północnoeuropejskich aranżacjach, w których prostota i naturalność odgrywają główną rolę. Propozycją, która idealnie wpisuje się w powyższe założenia, jest dębowa podłoga Hope. Jej olejowana i szczotkowana powierzchnia, sporadyczne występowanie bielu oraz wzór deski jednorzędowej wprowadzą do wnętrz skandynawski klimat.
Z kolei drewniane podłogi w ciemniejszych tonacjach, często odnaleźć można w mieszkaniach urządzonych w stylu angielskim oraz glamour. W tych estetykach kolor drewna wyraźnie odcina się od otoczenia, tworząc z meblami i ścianami kontrastującą grę barw.
W takich aranżacjach sprawdzi się m.in. ręcznie postarzana podłoga Niedokończona Historia 1R. Jej rustykalny charakter wynika z wyboru odpowiedniego sortu drewna i technik wykończenia: heblowania, szczotkowania oraz nanoszenia śladów kornika. Propozycją, która także wpisuje się w wyżej wspomniane konwencje, jest dębowa podłoga Evolution o żółtobrązowej kolorystyce. Jej cechą charakterystyczną są sęki i rozszczepienia uzupełnione czarną szpachlą.
Miodowe i czekoladowe odcienie drewna, ułożone we wzór jodełki to natomiast elementy charakterystyczne dla wnętrz w stylu francuskim. W pomieszczeniach w tym nurcie niezwykle często odnajdujemy bogato zdobione, białe komody i witryny ustawione na ciemnej, dębowej podłodze. Jeżeli zależy nam na osiągnięciu mocno kontrastującego efektu z takim właśnie klimatem, przyjrzyjmy się drewnianej podłodze Średniowieczny Zamek 1R. Jej wyraźnie zaznaczona struktura oraz duża zmienność kolorów pomiędzy poszczególnymi deskami, przywołuje skojarzenia z paryskimi kamienicami. Nieco subtelniejszy, ale wciąż wyrazisty efekt, uzyskamy z kolei dzięki dębowej podłodze w jodełkę Reflection.
Aby zapoznać się z różnymi odcieniami drewnianych podłóg Baltic Wood, warto skorzystać z wyszukiwarki https://www.balticwood.pl/wyszukiwarka-podlog.