Jak zaprojektować i zabudować garderobę, aby była w pełni funkcjonalna oraz ergonomiczna? Jakie elementy wyposażenia wnętrz wybrać, by podnieść komfort i estetykę tego pomieszczenia? W artykule podpowiadamy, jak urządzić garderobę od A do Z.
Jak zaprojektować garderobę – praktyczne wskazówki
Bardzo ważnym elementem, jaki należy uwzględnić podczas planowania garderoby, jest minimalna powierzchnia pomieszczenia. Architekci sugerują, aby na tę przestrzeń przeznaczyć przynajmniej 4 m2.
Ponadto, aby zapewnić sobie wygodne przejście pomiędzy dwiema naprzeciwległymi szafami o głębokości 60-70 cm, należy stworzyć hol o szerokości minimum 80 cm. Gdy natomiast chcemy, aby garderoba pozwalała nie tylko na funkcjonalne przechowywanie, ale i wygodne przebieranie, przejście powinno mieć około 110-120 cm.
Pamiętajmy również, że jeżeli w garderobie nie ma okna, koniecznie należy zadbać o wentylację pomieszczenia. Aby cyrkulacja powietrza przebiegała prawidłowo, zamontujmy we wnętrzu kanał wywiewny, a w drzwiach kratkę wentylacyjną.
Niezwykle ważną rolę odgrywa także dobry i przemyślany projekt zabudowy.
Jak zabudować garderobę?
Projektując zabudowę, warto obliczyć, ile miejsca tak naprawdę potrzebujemy na zgromadzoną odzież, obuwie i dodatki. W tym celu należy sporządzić spis posiadanej garderoby, a następnie skorzystać z internetowych narzędzi do wyliczania powierzchni niezbędnej do przechowania takiej ilości przedmiotów. Zsumowanie wszystkich ubrań i akcesoriów oraz posegregowanie ich w kategorie, pozwoli na efektywne rozplanowanie szafek, półek i regałów. Jak zaplanować garderobę na podstawie sporządzonego spisu?
Tworząc schemat zabudowy, warto mieć na uwadze, że szerokość półek na składane ubrania powinna wynosić około 60 cm, wysokość 25-30 cm, a głębokość 35-40 cm. Aby zapobiec przewracaniu się odzieży, należy stosować się do zasady 2-4 swetry/bluzy oraz 5-6 koszulek na regał. Jeżeli zamierzamy w ten sposób przechowywać również spodnie, zdecydujmy się na maksymalnie 6 par na jednym stosie. Wartym podkreślenia jest również fakt, że swetry, koszulki oraz bluzy najkorzystniej przechowywać na otwartych półkach na wysokości wzroku.
Z kolei wnęki z drążkami na odzież wiszącą powinny mieć około 60-70 cm głębokości, a ich wysokość jest uzależniona od rodzaju ubrania. Na płaszcze oraz sukienki należy przeznaczyć 155 cm wysokości, na spódnice 100 cm, na kurtki, marynarki, żakiety i koszule 90 cm, a na spodnie 110-130 cm.
W wysokich garderobach zamiast standardowych drążków polecane są natomiast pantografy. Dzięki wygodnemu uchwytowi te ruchowe wieszaki możemy opuszczać na wysokość wzroku.
Jeżeli w garderobie przechowywana będzie nie tylko odzież, ale i obuwie, warto rozważyć regał montowany na drzwiach szafy. To duża oszczędność miejsca oraz łatwy dostęp do każdej z par obuwia. Niska szafka z przegródkami na buty, która wstawiona zostanie pod ubrania wiszące, to również ergonomiczny pomysł na garderobę. Jeżeli natomiast planujemy trzymać obuwie na półkach, zaprojektujmy wnęki o szerokości 20 cm. Wysokość takiej półki dla egzemplarzy na płaskim obcasie powinna wynosić 15 cm, a dla botków 40 cm. W propozycjach dotyczących przechowywania butów znaleźć można także niezwykle kreatywne pomysły na garderobę, a wśród nich – metalową kratkę. Taki obiekt opieramy o ścianę, a następnie zawieszamy na niej obcasy szpilek.
Dobrze zaprojektowana i funkcjonalna garderoba powinna uwzględniać również organizery na paski, okulary, zegarki oraz biżuterię. Praktycznym rozwiązaniem są także płytkie szuflady, w których przechowywać można zarówno wspomniane wyżej akcesoria, jak i bieliznę.
Nie zapomnijmy o sezonowości garderoby. W celu przechowywania nienoszonych aktualnie ubrań, warto wygospodarować zamykane szafki i szuflady w górnej części zabudowy. Pod sufitem może z kolei znaleźć się miejsce na pudła i kosze, w których przechowywać będziemy obuwie i akcesoria na inne pory roku.
Rozwiązania do garderoby, które poprawią wygodę i funkcjonalność tego pomieszczenia
Aby garderoba była czymś więcej niż tylko pojemną szafą, warto wyposażyć ją także w takie elementy jak:
- Podnóżek/pufa
- Duże lustro
- Oświetlenie
Górne światło w centralnej części pomieszczenia niestety nie będzie wystarczające. Oprócz niego warto zamontować energooszczędne listwy LED, którymi podświetlić możemy podłogę, podwieszany sufit, a także półki i regały. Mocno rekomendowane jest także światło punktowe zlokalizowane tuż nad lustrem.
Ogrzewanie podłogowe w garderobie
Ponieważ do garderoby niezwykle często wchodzimy na boso, warto zadbać o komfort naszych stóp. Dobrym rozwiązaniem będzie ogrzewanie podłogowe, przy czym pamiętajmy, aby nie lokować go pod ciągiem szafek. Należy również wcześniej sprawdzić, czy wybrana podłoga pozwala na taką instalację. Unikajmy parkietów i litych desek, a także podłóg z takich gatunków drzew jak klon, buk czy jatoba. Źle znoszą wysoką temperaturę. Z kolei podłogami „współgrającymi” z ogrzewaniem elektrycznym oraz wodnym, są m.in. trójwarstwowe deski wykonane z dębu, jesionu oraz merbau.
Wszystkie modele podłóg Baltic Wood można montować na ogrzewaniu podłogowym. Na które z nich się zdecydować? Dla preferujących artystycznie postarzane deski dębowe, odpowiednie będą propozycje z kolekcji Timeless Collection.
Dla osób poszukujących ultrawytrzymałych rozwiązań świetnym wyborem będą podłogi z serii NoLimits Collection. Z kolei modelami odpowiednimi do niewielkich wnętrz będą podłogi ze Smart Collection.