Wraz z modą na skandynawskie, jasne wnętrza, w polskich kuchniach na stałe zagościła biel oraz naturalne drewno. Sęki i słoje już od wielu sezonów pojawiają się nie tylko na blatach, akcesoriach kuchennych czy dekoracjach, ale coraz częściej również na podłogach.
Podczas aranżacji takiego wnętrza, pojawia się jednak wiele wątpliwości, np. jaka podłoga będzie pasowała do białej kuchni z drewnianym blatem? Czy te elementy powinny być wykonane z tego samego gatunku drewna, czy można pozwolić sobie na pewną dowolność? Lepiej postawić na zestawienia monochromatyczne, harmonizujące czy może kontrastujące?
Aby rozwiać wątpliwości dotyczącego tego tematu, w tym artykule odpowiemy na następujące pytanie: jaka podłoga do białej kuchni będzie tą najbardziej odpowiednią?
Biała kuchnia z drewnianym blatem – jaka podłoga?
Decyzja pomiędzy wszechobecną bielą, harmonizującym zestawieniem, a kontrastującą aranżacją, powinna być podyktowana nie tylko naszymi osobistymi preferencjami, ale także metrażem kuchni.
Zestawienie monochromatyczne składające się z białych ścian, bielonych podłóg oraz mebli na wysoki połysk w tymże kolorze, sprawdzi się w przypadku niewielkich kuchni. Biel odbija najwięcej promieni słonecznych spośród wszystkich barw, w związku z czym wnętrza nią wypełnione wydają się większe, bardziej przestronne. Taka aranżacja będzie zasadna również wtedy, gdy pragniemy uzyskać efekt czystości, wręcz sterylności.
Posadzką, która spełni swoją funkcję w obu tych przypadkach, jest rustykalna, dębowa podłoga Dąb Unique 1R Ivory & White z kolekcji Melody Collection. Jej powierzchnia wykończona została bejcą Ivory&White oraz matowym, szczotkowanym lakierem. Nieco cieplejszy odcień bieli odnajdziemy w serii Jeans Collection, m.in. w propozycji One_4Him oraz One_4Her. Deski wykończone białym, szczotkowanym olejem ECO pojawiają się również w kolekcji NoLimits Collection, a mowa o dębowej podłodze Sensation.
Jeżeli natomiast zależy nam na optycznym powiększeniu kuchni, ale jednocześnie nadaniu jej przytulności, wtedy zdecydowanie warto postawić na kolorystykę harmonizującą. Złamane odcienie bieli w obrębie ścian i mebli oraz rozbielone brązy, beże i szarości na blatach i podłogach pozwolą zachować równowagę pomiędzy poczuciem przestronności a domową, przyjazną atmosferą.
Deskami podłogowymi, które zapewnią taki rezultat, są np. te pochodzące z Jeans Collection. W kremowych odcieniu jest m.in. propozycja Two_4Him, w której drewno wykończone zostało bejcami oraz matowym lakierem. W jasnoszarych tonacjach jest z kolei podłoga Wisdom, która pokryta została porcelanowym olejem.
Kontrastowe aranżacje, w których biel ścian i zabudowy zestawiona została z ciemnymi blatami i podłogami, sprawdzą się przede wszystkim w aneksach kuchennych i kuchniach o większym metrażu. Z uwagi na fakt, że ludzkie oko lubi wyraziste zestawienia, tak wykończone wnętrze będzie dla odbiorców bardzo atrakcyjne wizualnie. Drewnianą posadzką, która zagwarantuje taki efekt, jest m.in. ciemna, dębowa podłoga Anioły i Demony 1 R z kolekcji Timeless Collection.
Jaka podłoga do białej kuchni z blatem innym niż drewniany?
Do kuchni nowoczesnych, z blatem na wysoki połysk (szklanym lub laminowanym), pasować będzie matowa podłoga o wzorze deski jednorzędowej lub trójrzędowej klepki. Współczesny charakter wnętrza podkreśli również jasny odcień drewna z obecnością niewielkich lub średnich sęków. Takim przykładem jest dębowa podłoga Two_4Her z Jeans Collection.
Z kolei w kuchniach tradycyjnych (np. w stylu angielskim czy francuskim), w których wykorzystano białe meble i kamienny blat, odnajdą się deski ułożone we wzór klasycznej jodełki. W takich aranżacjach polecane są również podłogi artystycznie postarzane, które występują w ciemnych odcieniach brązu. Taką charakterystykę posiada m.in. dębowa podłoga Średniowieczny Zamek 1R, pochodząca z kolekcji Timeless.
W aneksach i kuchniach industrialnych, w których postawiono na blat ze stali, sprawdzi się drewniana podłoga o surowym wykończeniu. Posadzki o wzorze jednorzędowej deski lub trójrzędowej klepki z wyraźnie zaznaczoną powierzchnią drewna, podkreślą przemysłowy charakter przestrzeni. Propozycją, której za pomocą procesu heblowania, szczotkowania oraz nanoszenia śladów kornika nadano taki styl, jest m.in. dębowa podłoga Nuty Mozarta 1R.
Jeżeli w kuchni dominuje biel, to niezależnie od tego, na jaki blat się zdecydujemy (kamienny, laminowany, szklany, metalowy, z konglomeratu czy kompozytu), drewniana podłoga będzie dobrym wyborem. Ten materiał jest niezwykle uniwersalny, w związku z czym bardzo dobrze komponuje się z każdym z wymienionych surowców. Warto jednak zwrócić uwagę na kolor, wzór oraz wykończenie desek podłogowych, ponieważ ich charakter wpływa nie tylko na poczucie przestrzeni, ale także na ostateczny styl wnętrza.