Z wykorzystaniem farby oraz pędzla/wałka/gąbki można stworzyć wyjątkową dekorację ścienną. Jakie możliwości dają nam różne techniki wykończeniowe? W artykule przedstawiamy nowoczesne pomysły na malowanie ścian, w tym: kolory, inspiracje, wzory oraz metody.
Nowoczesne malowanie ścian – inspiracje 2021
Przed przystąpieniem do malowania ścian, warto zastanowić się nad zestawieniami kolorystycznymi. Najmodniejszym odcieniom i połączeniom barw poświęciliśmy artykuł zatytułowany Kolory roku 2021 we wnętrzach – modne trendy. Jak na ich podstawie stworzyć wyjątkowe dekoracje ścienne?
Ściana z efektem ombre
Efekt przenikania się kolorów uzyskujemy poprzez stopniowanie intensywności barw i zacieranie pomiędzy nimi granic. Aby osiągnąć taki rezultat, konieczne jest wybranie farb w kilku odcieniach 2-5 (najlepiej zbliżonych do siebie, ale o różnej intensywności).
W wyznaczeniu miejsc przejść tonalnych pomogą nam linie pomocnicze naszkicowane ołówkiem. Kreski te mogą przebiegać w poziomie lub pionie, a w bardziej abstrakcyjnej wersji – w różnych kierunkach.
Następnie nakładamy pierwsze pasmo najjaśniejszego koloru, a tuż pod nim lub obok barwę o ton ciemniejszą. Gdy emulsje są jeszcze mokre, zamazujemy pomiędzy nimi granicę za pomocą pędzelka lub wilgotnej gąbki. Cały proces powtarzamy kierując się ku górze, dołowi lub w bok, w zależności od pożądanego rezultatu.
Po tę inspirującą technikę malowania ścian warto sięgać z umiarem. Dobrze sprawdzi się na jednej powierzchni lub na krótkim odcinku wyznaczonym np. przez sztukateryjne ramy. Praktyczną wskazówką jest również zastosowanie najjaśniejszych kolorów na górze ombre – dzięki temu optycznie podniesiemy wysokość sufitów.Ten rodzaj wykończenia ścian pasuje do wnętrz w stylu boho, skandynawskim oraz glamour. Do przestrzeni zaaranżowanych w tych estetykach, polecamy jasne podłogi ułożone we wzór deski jednorzędowej (np. Hope, Happiness czy Sekrety Werony 1R).
Geometryczne inspiracje a malowanie ścian
Motyw koła czy łuków pojawia się w wielu nowoczesnych inspiracjach dekorowania ścian. Duży okrąg tuż nad kanapą czy arkada w wyrazistym kolorze przy łóżku w sypialni, stały się absolutnymi hitami ostatnich sezonów.
Aby stworzyć taki rodzaj wykończenia ścian, potrzebować będziemy szablonu lub zestawu składającego się z miarki, sznurka, nożyczek, pinezki i ołówka. W przypadku drugiej z technik najpierw odmierzamy promień koła na sznurku (z uwzględnieniem małego zapasu na dwie pętelki), a następnie odcinamy ten fragment od kordonka. Za pomocą pinezki, w miejscu supełka przymocowujemy sznurek do ściany. W drugą pętelkę wkładamy ołówek, naprężamy sznurek i poruszając się po okręgu, rysujemy koło lub łuk. Teraz wystarczy pomalować farbą kontur narysowanego kształtu i wypełnić jego środek, wykorzystując wałek.
Lamperia namalowana farbą
Lamperia to wyraźnie odgraniczony, dekoracyjny pas znajdujący się w obrębie dolnej części ściany. Można wykonać go nie tylko z wykorzystaniem stiuku, drewna czy marmuru, ale również farb ściennych.
Malowanie tynków emalią ma tę przewagę, że pozwala na stworzenie efektu nierówności pomiędzy dwoma pasami. Można bowiem zrezygnować z rozgraniczenia kolorów za pomocą prostych linii na rzecz fal, pagórków lub ząbkowania, przypominającego urwaną kartkę papieru.
Lamperia namalowana farbą olejną – oprócz walorów estetycznych – ma także funkcję ochronną: zabezpiecza tynki przed zabrudzeniem i uszkodzeniami mechanicznymi.
Ten element dekoracyjny świetnie prezentować się będzie jako wezgłowie łóżka czy wykończenie ścian w jadalni. We francuskich aranżacjach warto łączyć go z drewnianymi podłogami ułożonymi we wzór jodełki (np. deskami Adrenaline z kolekcji NoLimits Collection). Z kolei w skandynawskich przestrzeniach bardzo dobrze zgra się z dębową podłogą o wzorze deski jednorzędowej (np. Madeline Dąb Classic 1R z serii Melody Collection).
Farby strukturalne na ścianie
Kolejnym pomysłem na niebanalne ściany jest pokrycie ich farbą strukturalną, która zapewni nie tylko kolor, ale i wyraźną, trójwymiarową fakturę. Ten produkt jest więc w pewnym sensie formą pośrednią pomiędzy farbą a tynkiem dekoracyjnym.
W zależności od rodzaju wybranej farby (bazy i zawieszonego w nim wypełniacza) oraz techniki nakładania (gąbki, wałka, szczotki, pędzla) możemy uzyskać rozmaite efekty – od pergaminu, poprzez piasek pustyni i rosę, na taccore oraz baranku kończąc.
Tę metodę polecamy szczególnie wtedy, gdy powierzchnia ścian jest nierówna, popękana lub z ubytkami. Farby strukturalne zamaskują większość niedoskonałości tynku.
Malowanie ścian techniką tapowania
Tapowanie, to technika nakładania farb z użyciem gąbki. W metodzie tej, za pomocą energicznych ruchów, przykładamy i cofamy gąbkę pokrytą akrylową emalią. Ten sposób malowania ścian, podobnie jak farby strukturalne, zapewnia powierzchniom efekt trójwymiarowości.Ściany o takiej nierównej, chropowatej powierzchni odnajdą się we wnętrzach w stylu rustykalnym oraz wabi sabi. Do takich aranżacji pasować będą ręcznie postarzane podłogi dębowe, np. Niedokończona Historia 1R lub Inspiracja Poety 1R.