Co to jest bauhaus i jakie są jego główne założenia? Jaka historia stoi za tym nonkonformistycznym nurtem? W jaki sposób zaaranżować przestrzeń zgodną z „bauhaus style” i po jakie meble oraz wzornictwo sięgnąć? Na pytania związane z designem, historią i wyznacznikami stylu bauhaus odpowiadamy w artykule.
Bauhaus – historia stylu
Aby rzetelnie odpowiedzieć na pytanie, co to jest bauhaus i jakie są wyznaczniki tego stylu, warto spojrzeć wstecz do lat 20. i 30. XX wieku. W tym okresie na terenie Niemiec założona została uczelnia projektowo-rzemieślnicza o nazwie „Bauhaus”, która funkcjonowała od 1919 do 1933 roku. Pierwsza placówka powstała w Weimarze, później w Dessau, aby w ostatnim roku działalności przenieść się do Berlina. Zamknięcie tej szkoły wyższej związane było z przemianami politycznymi zachodzącymi w kraju oraz z naciskami ze strony nazistowskiego reżimu.
Uczelnia “Bauhaus” zasłynęła z innowacyjnego podejścia do projektowania. Założycielowi – Walterowi Gropiusowi oraz jego kontynuatorom (Hannesowi Meyerowi i Ludwigowi Mies van der Rohe) zależało bowiem na zintegrowaniu zasad dotyczących masowej produkcji z funkcjonalnością oraz indywidualną wizją artysty.
Ruch bauhaus
Pomimo że działalność szkoły słynącej z odważnego wzornictwa nie przetrwała nawet dwóch dziesięcioleci, zmieniła ona na zawsze podejście twórców do kreowania otaczającej ich rzeczywistości. To dzięki tej placówce i jej pracownikach zrodził się styl bauhaus, który stał się niezwykle wpływowych nurtem w nowoczesnym oraz modernistycznym projektowaniu. Ruch bauhaus przyczynił się m.in. do zmian w architekturze, sztuce, urządzaniu wnętrz, wzornictwie przemysłowym, typografii i grafice.
Zasady „bauhaus style”
W tym nurcie w takim samym stopniu ważna jest funkcjonalność, jak i forma – przy czym to drugie powinno wynikać z pierwszego. Projektowane wnętrza i przedmioty powinny więc zaspokajać nie tylko potrzeby emocjonalne czy estetyczne, ale przede wszystkim te pragmatyczne.
Styl bauhaus to również zatarcie granic pomiędzy rzemieślniczym, artystycznym i przemysłowym charakterem obiektu. To z kolei wpłynęło na pewną powtarzalność oraz prostotę w wytworach ludzkich rąk lub maszyn, zgodną z zasadą „mniej znaczy więcej”.
Styl bauhaus – porady aranżacyjne
Aby stworzyć wnętrze w tym nurcie, warto zacząć od otworzenia część dziennej, jeśli jest zamknięta, czyli usunięcia ścian pomiędzy salonem, jadalnią i kuchnią. Maksymalne nasycenie przestrzeni światłem i dodanie jej poczucia przestronności wpisuje się w założenia stylu bauhaus.
Ogromnie ważna jest również prawidłowo dobrana kolorystyka. We wnętrzach zaaranżowanych w tej estetyce bazę stanowić powinna biel, czerń i/lub szarości. Uzupełnieniem tej monochromatycznej palety barw mogą być odcienie błękitów, zieleni, czerwieni i żółci. We współczesnych przestrzeniach z nutą modernizmu coraz częściej pojawiają się jednak bardziej odważne i nasycone tonacje, wychodzące poza podstawowy wachlarz kolorów.
Ponieważ styl bauhaus to przede wszystkim prostota i funkcjonalność, warto zadbać nie tylko o neutralną kolorystykę oraz czytelny układ pomieszczeń, ale również o odpowiednią podłogę. Wersalski parkiet czy francuska jodełka, z uwagi na swoje skomplikowanie, raczej nie wpisują się w założenia tego nurtu. Do takich przestrzeni pasują natomiast drewniane dębowe podłogi o wzorze deski jednorzędowej – najlepiej w naturalnym kolorze drewna, jak np. modele Sense, Inspiration oraz Reflection z kolekcji ultrawytrzymałych podłóg NoLimits Collection. Równie trafionymi propozycjami są deski z kolekcji Melody Collection, np. Fortune, Hope czy Dąb Classic 1r.
Bauhaus design, czyli meble, dodatki i wzornictwo
Aby stworzyć w pomieszczeniu „bauhaus style”, musimy zadbać nie tylko o bazę wnętrza (ściany, podłogi, okna, rozkład pomieszczeń), ale również o jego wyposażenie. Po jakie projekty i wzornictwo sięgać, aby oddać charakter tego nurtu?
Wyposażenie wnętrz z tego okresu charakteryzowało się prostą formą i funkcjonalnością. Przedmioty pozbawione były ornamentacji i licznych detali. Ponadto do produkcji mebli wykorzystywano przede wszystkim trwałe, ponadczasowe materiały, takie jak stal, skóra czy drewno.
Kultowym projektem tamtych czasów jest m.in. krzesło Cesca autorstwa Marcela Breuera. Ten mebel skonstruowany został na bazie stalowych rur, a jego siedzisko i oparcie wykonane było z trzcinowej plecionki. Breuer zasłynął również z fotela Wassily, który bazował na metalowo-skórzanej konstrukcji. Ponadczasowym projektem tamtych czasów okazało także krzesło „Barcelona” zaprojektowane przez Ludwiga Miesa van der Rohe. Podobnie jak model Wassily, posiadało skórzaną tapicerkę oraz metalowy stelażem.
Ponieważ pionierzy bauhausu stworzyli podwaliny pod modernizm i wpłynęli na projektantów tworzących w nurcie nowoczesności, warto sięgać nie tylko po design z lat 20. i 30., ale również po wyposażenie z kolejnych trzech dziesięcioleci.
Zachęcamy do przyjrzenia się realizacjom amerykańskiej architektki i projektantki – Florence Knoll. Wśród ikonicznych mebli jej autorstwa znalazły się m.in. sofy i fotele o oszczędnym, geometrycznym kształcie oraz charakterystycznym pikowaniu.