Połączenie drewna i betonu architektonicznego to jeden z najmodniejszych kierunków w aranżacji wnętrz. W jaki sposób zestawiać te materiały w salonie? Przedstawiamy najciekawsze przykłady surowych wnętrz, których podstawę stanowią podłogi Baltic Wood.
Surowe wnętrza, czyli jakie?
Koncepcja surowych wnętrz pojawiła się już w latach 40. ubiegłego wieku, ale największą popularność zyskała w latach 60., gdy artyści zaczęli aranżować swoje pracownie w opuszczonych, pofabrycznych pomieszczeniach. Dzisiaj ten styl postindustrialny przeżywa renesans.
Podkreślić trzeba, że surowe wnętrze nie jest synonimem “zimnego” wnętrza. Oznacza, że na pierwszy plan wysuwana jest faktura materiałów – chropowatość betonu i struktura drewna (usłojenie oraz obecność sęków). Ogromną zaletą takiej surowej aranżacji jest dowolność w doborze dodatków, dzięki czemu pomieszczenie może zyskać bardzo różnorodny charakter.
Beton i drewno w aranżacjach loftowych
Beton architektoniczny na ścianach stosowany jest przede wszystkim w aranżacjach w stylu postindustrialnym, nawiązującym do loftów. W takim pomieszczeniu szczególnie pięknie będzie prezentować się podłoga ręcznie postarzana. Im mocniej zaznaczone jest usłojenie drewna i im wyraźniejsze sęki, tym lepiej. Dlatego warto wybierać podłogi z takich sortów drewna jak rustic, superrustic i cottage. Przykładem nowoczesnej loftowej aranżacji jest salon z podłogą Średniowieczny zamek:
W tym pomieszczeniu dominują dwa kolory: szary oraz ciemny brąz, które uzupełniane są przez biel i czerń oraz niewielki dodatek turkusowych elementów. Aranżacja ta w dosyć nieoczywisty sposób wykorzystuje stylistykę postindustrialną, która przejawia się w wyborze surowych materiałów i obecności wysokich okien ze szprosami.
Beton i drewno w stylu skandynawskim
Drugim, popularnym kierunkiem aranżacyjnym, w którym często stosowane jest połączenie drewna i betonu architektonicznego, jest styl skandynawski, szczególnie jego szwedzka odmiana. To właśnie w tych aranżacjach królują surowe materiały: nie tylko drewno i beton, ale również len i wełna.
Za przykład ilustrujący ten styl może posłużyć następująca aranżacja sypialni:
Zgodnie ze stylem szwedzkim, w pomieszczeniu dominują jasne, neutralne kolory, głównie szarość i biel. Prezentowana podłoga została wykończona kremową bejcą i matowym lakierem. Aranżując pomieszczenie w stylu skandynawskim można wykorzystać również ciemne podłogi. Ta koncepcja spotykana jest w stylu duńskim. Szczegółowe informacje o stylu skandynawskim i jego odmianach znajdują się w artykule Podłoga we wnętrzu skandynawskim – aranżacje klasyczne i nietypowe.
Beton jako jeden z elementów dekoracyjnych w salonie
Beton dekoracyjny nie musi być dominującym elementem wnętrza. Osoby preferujące większą różnorodność kolorów mogą zdecydować się na wyłożenie płytami betonowymi tylko jednej ściany. Taki pomysł przedstawiony został w nowoczesnej i minimalistycznej aranżacji salonu z podłogą Melody Hope:
Nierówna faktura betonu odwzorowana jest również na niebieskich ścianach, dzięki czemu osiągnięto bardzo harmonijne zestawienie. Podłoga prezentowana w aranżacji posiada surowy charakter, co zostało osiągnięte w procesie szczotkowania i poprzez zastosowanie specjalnego oleju.